Aktuality 02/03/2020

Ze sociálního světa #53 | O hendikepovaném sportovci roku, lidech s autismem a průzkumu sociálních podniků

Kdo se může stát hendikepovaným sportovcem roku? Jaký sociální podnik přetváří starý nábytek? Jak zlepšit život lidem s autismem? Jaké chráněné bydlení slaví 5 let od založení? Jak dopadl průzkum sociálních podniků? To a mnohem více v dnešních aktualitách.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Michaela Danelová, iRozhlas.cz

1) Hendikepovaným sportovcem roku se může stát lyžařská šampiónka

Sluchově hendikepovaná lyžařka Tereza Kmochová, o které jsme již psali v našem rozhovoru, zažívá další skvělou sezonu. Na deaflympiádě se pětkrát dostala na stupně vítězů, navíc byla úspěšná také v domácích soutěžích. Nyní je také horkou kandidátkou na ocenění pro nejlepšího hendikepovaného sportovce roku. Informuje o tom portál Aktuálně.cz.

2) Sociální podnik přetváří starý nábytek

Sociální podnik s názvem Provoz 13 patří pod Farní charitu České Lípy a je financován z prostředků EU. Nyní se rozhodl rozšířit svou činnost o firemní klientelu a začne se zaměřovat na zakázky pro startupy a mladé firmy. Nově bude například rekonstruovat starý nábytek. Jak vše probíhá, zjistíte na webu i-noviny.cz.

3) Rady pro zlepšování života lidí s autismem

Jak zlepšit život lidí s poruchami autistického spektra? Jistým krokem kupředu je vznik chráněných bydlení a především porozumění na trhu práce. Vzdělávání a zdravotní péče již také určitým pokrokem prošla. Další informace zazněly na tiskové konferenci k Mezinárodnímu dni Aspergerova syndromu, o které informuje portál iRozhlas.cz.

4) Chráněné bydlení Fokus slaví pět let

Již pět let má své dveře otevřeno chráněné bydlení Fokus Vysočina. Právě díky tomu dostala podporu spousta lidí, například dlouhodobě léčených na psychiatrii a měli tak šanci na začátek nového života. O oslavách pěti let od založení informuje Havlíčkobrodský Deník.

5) Nový průzkum sociálních podniků V ČR

Na konci loňského roku došlo k realizaci šetření sociálních podniků v ČR, o které se postaralo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Díky tomu jsme dostali aktualizaci statistických údajů o tomto sektoru. Kolik bylo do šetření zahrnuto podniků a jaké jsou výsledky, zjistíte na webu StatniSprava.cz.

6) Nové chráněné bydlení ve Zlínském kraji

Morkovice ze Zlínském kraji se dočkali nového chráněného bydlení pro sedm klientů se zdravotním postižením. Slavnostní představení tohoto bydlení proběhlo za přítomnosti hejtmana Zlínského kraje a krajské radní. Reportáž přináší web Zlínského kraje.

Novinky sestavil: Martin Alt