Aktuality 17/02/2020

Ze sociálního světa #51 | O hendikepovaných lyžařích, náhradním plnění a doplatku na bydlení

Kdo nabízí cestu z dluhů, jak si vedli čeští hendikepovaní lyžaři na Evropském poháru, komu stát letos pomůže s doplatkem na bydlení, proč se vyplatí vzdělávat zaměstnance a mnoho dalšího naleznete v dnešních aktualitách s pořadovým číslem 51.

Závodník na monoski Pavel Bambousek.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: archiv Pavla Bambouska

1) Semitam nabízí, jak najít cestu z dluhů

Sociální firma Semitam, o které jsme již dříve psali, se zabývá také poradenskou činností pro lidi, kteří bojují s finančními problémy. Nyní představují nový projekt s názvem Nos vadum a to za podpory Evropského sociálního fondu. Nejen o této aktivitě mluví v rozhovoru pro Havlíčkobrodský Deník vedoucí Martina Kadlecová.

2) Čeští hendikepovaní lyžaři přivezli z EP medaile

V Jasné na Slovensku se konal Evropský pohár hendikepovaných alpských lyžařů, kde čeští reprezentanti získali osm medailí a to i přesto, že jejich soupeři mají mnohem lepší podmínky pro trénink. Rozhovor s účastníky přináší portál Aktuálně.cz.

3) Komu stát letos pomůže s doplatkem na bydlení

Doplatek na bydlení patří mezi dávky v hmotné nouzi, kam patří také příspěvek na živobytí a mimořádná okamžitá pomoc. Pro určení přiznání dávky je tedy důležité vědět, zda se člověk nachází v hmotné nouzi. Určuje se, jestli jeho celkové sociální a majetkové poměry umožňují uspokojení základních životních potřeb alespoň na nejnižší úrovni. Kompletní informace naleznete na webu Penize.cz.

4) Vzdělávání zaměstnanců jako splnění povinnosti náhradního plnění

Jistě víte, že pokud firma zaměstnává více, jak 25 zaměstnanců, má následně ze zákona povinnost podporovat osoby se zdravotním postižením. Pokud ovšem povaha podnikání brání přímému zaměstnávání OZP, nabízí se možnost využít náhradního plnění a například investovat prostředky do vzdělávání stávajících pracovníků. Vše důležité se dozvíte na webu HRnews.cz.

5) Propojení světa hendikepovaných a běžců závodu půlmaratonu

Letošní Krajský půlmaraton v Plzni přináší propojení světa zdravých běžců a hendikepovaných sportovců. V areálu plzeňského Škodalandu bude pro všechny návštěvníky připraven speciální program, díky kterému se podívají do světa hendikepu. Navíc se letos poprvé zapojí také hendikepovaný půlmaratonec. Více informací připravil web Oko24.cz.

6) Život se vzácným onemocněním

Život se vzácným onemocněním je velmi komplikovaný, přesto se většina takto postižených jedinců snaží žít normální život. Pomáhá tomu také rostoucí informovanost mezi lékaři a nové možnosti léčby. Své o tom ví také rodina Sedláčkova, která svůj příběh popsala v rozhovoru pro portál Novinky.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt