Aktuality 10/02/2020

Ze sociálního světa #50 | O podpoře zaměstnávání, motivující aplikaci a vlaku bez bariér

Postižení předělávají padělané oblečení, historický dům pro hendikepované jde k zemi, programátor představuje vlastní aplikaci, která motivuje k dárcovství, kdo má nárok na dávky pro zdravotně postižené pro letošní rok a jak zařídit cestu vlakem bez bariér. V dnešních aktualitách je toho ještě mnohem více. Stačí se začíst.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Soutěž & Podnikej

1) Co se zabavenými padělky oblečení a bot?

V Nové Pace vymysleli originální a skvělý způsob, jak naložit s padělky oblečení a obuvi. Aby neskončily ve spalovnách, odpárají z nich zdravotně postižení lidé z chráněné dílny falešná loga a následně darují potřebným. Reportáž připravila ČT24.

2) Historický dům pro postižené v Brtníkách se bourá

I přes to, že byli místní politici a obyvatelé zásadně proti, začala demolice bývalé školy v Brtníkách na Děčínsku, která sloužila jako domov pro osoby se zdravotním postižením od 60. let minulého století. Vlastník budovy, jímž je kraj, se rozhodl v demolici pokračovat i přes petici s více, jak 500 podpisy a dvěma žalobami. Informace o problematice přináší portál iDnes.cz.

3) Kolik bylo poskytnuto na podporu zaměstnávání zdravotně postižených?

V rámci minulého roku podpořil Úřad práce ČR jen v rámci nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti 8 137 osob se zdravotním postižením, pokud bychom se bavili také o chráněném trhu práce, pak to jsou další desítky tisíc osob. Na podporu zaměstnanosti OZP poskytl ÚP ČR za 12 měsíců celkem 7,4 mld. Kč. Kompletní zprávu si můžete přečíst v Hanáckém Večerníku.

4) Mladý programátor chce s aplikací motivovat mladé lidi k dárcovství

Podle statistik Červeného kříže chybí v České republice stále přibližné dvě stě tisíc pravidelných dárců krve. Zároveň zdůrazňuje, že je důležité motivovat k dárcovství mladé lidi, čemuž chce také pomoci díky komunitě dárců devatenáctiletý student David, který si k tomu vytvořil vlastní aplikaci. Jak aplikace funguje a co ho k tomuto kroku vedlo, se dočtete v rozhovoru pro CzechCrunch.

5) Dávky pro zdravotně postižené. Kdo má nárok a kolik dělají

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku a příspěvek na auto v roce 2020. Kolik dostanou hendikepovaní držitelé průkazů TP, ZTP a ZTP/P a jak o dávky žádat? O tom informuje portál Penize.cz.

6) Vlakem bez bariér

Lidé s hendikepem to při cestě vlakem nemají jednoduché a musejí se vypořádat s mnoha překážkami. Proto nyní vznikla petice, která požaduje zásadní změny. Jaké to jsou a kde můžete připojit podpis, se dozvíte na oficiálních stránkách petice.

Novinky sestavil: Martin Alt