Aktuality 03/02/2020

Ze sociálního světa #49 | O zařízení pro nevidomé, konferenci INSPO a práci snů

Nové asistenční zařízení pro nevidomé, start registrací na další konferenci INSPO, nové plány ministerstva vnitra, zajímavý web, který boří mýty o hendikepovaných, okradený invalida nebo žena s hendikepem, která získala vysněnou práci. 49. aktuality jsou zde.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: archiv GiebNews

1) Asistenční zařízení pro nevidomé OrCam MyEye 2 nahrazuje zrak pomocí umělé inteligence

Digitální asistenční prostředky mohou lidem s různými hendikepy zvýšit kvalitu života a usnadnit řešení různých překážek. Příkladem může být nositelné zařízení OrCam MyEye 2 pro nevidomé, které pomocí umělé inteligence dokáže alespoň částečně nahradit zrak a které tak svému nositeli dodává velkou míru nezávislosti a sebevědomí. O této technologii píše portál SystemOnline.cz.

2) Začala registrace na 20. ročník konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami

Registraci účastníků konference INSPO 2020 již spustilo pořádající BMI sdružení. Jubilejní 20. ročník konference o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami se uskuteční v sobotu 28. března 2020 v Kongresovém centru Praha. O celé akci informuje web Inspo.cz.

3) Možnost volit by měli mít i mentálně postižení, plánuje ministerstvo vnitra

Soudy by v budoucnu neměly mít možnost brát právo volit lidem s omezenou svéprávností, tedy ani psychicky nemocným nebo mentálně postiženým. Počítá s tím návrh zákona o správě voleb, který připravilo ministerstvo vnitra. Avšak plán ministerstva čelí kritice. Problematiku rozebírají Hospodářské noviny.

4) Na území Olomouce vznikl web s cílem boření mýtů o hendikepovaných

„Nejsme odlišní, ale lidé to stále nedovedou v mnohých případech pochopit, což je obrovská škoda. Vždyť hendikep je pouhou drobnou vadou na kráse, která se dá léčit,“ prohlašuje odhodlaně muž, který se rozhodl zbořit mýty o hendikepovaných a založil web GiebNews. Rozhovor s ním naleznete na webu OlomouckaDrbna.cz.

5) Má hendikep, přesto získala svou vysněnou práci

Nákup potravin, příprava jídla, úklid domácnosti, komunikace s lidmi. Pro zdravého člověka každodenní rutina, pro člověka s hendikepem mnohdy ta největší životní výzva. Klientům příbramské organizace Alka, o. p. s. se však tyto výzvy daří velmi úspěšně překonávat. Nyní dokonce jedna z nich získala vysněnou práci. Motivující příběh popisuje web Pribram.cz.

6) Okradený invalida: kdybych měl nohy, tak ho zbiju

Sedmdesátiletý Miroslav Mizler, který je bez obou nohou připoután na invalidní vozík a kterého nedávno zloděj okradl na nymburském náměstí, promluvil. Okradený prožívá moment krádeže velmi emocionálně a během rozhovoru s redaktorem Deníku se mu draly do očí slzy. Celý rozhovor připravil Nymburský Deník.

Novinky sestavil: Martin Alt