Aktuality 27/01/2020

Ze sociálního světa #48 | O florbalu na vozíku, odlehčovací službě a náhradním plnění 2020

Florbal na vozíku i se zdravými jedinci, nová odlehčovací služba, neštěstí ve Vejprtech, názor ombudsmanky na domovy pro lidi se zdravotním postižením a informace o náhradním plnění i předčasném důchodu pro rok 2020. To jsou aktuality s pořadovým číslem 48.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: archiv Vojtěch Zuchnický

1) Florbal na vozíku mi otevřel obzory ve vztahu k hendikepovaným lidem, říká Zuchnický

Sport hendikepovaných ještě stále není v České republice tak rozšířený. Sportovců je málo a kluby hledají nové hráče, kde se dá. V současné době chybí třeba parahokejistům nebo florbalistům. V některých disciplínách se ale sportu hendikepovaných mohou věnovat i zdraví. Jedním z nich je Vojtěch Zuchnický, jehož žádný zdravotní problém netíží. Jak se dokázal adaptovat, vypráví v rozhovoru pro portál Aktuálně.cz.

2) V Havířově nově funguje odlehčovací služba

Lidé, kteří se dlouhodobě starají o své blízké, jež trpí mentálním či kombinovaným postižením, mohou od nového roku využívat tzv. odlehčovací službu. Tu od ledna zavedla příspěvková organizace Santé Havířov. O novince informuje Karvinský a Havířovský Deník.

3) Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené

Při tragickém požáru ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm lidí. Záchranná služba vyhlásila mimořádnou událost. Policie šetří požár jako obecné ohrožení z nedbalosti, příčiny zjišťují na místě krajští kriminalisté. O tragédii píše portál iDnes.cz.

4) Domovy pro lidi se zdravotním postižením se stále podobají spíš ústavům, říká ombudsmanka

Při kontrolách domovů pro hendikepované zjistila Kancelář veřejného ochránce práv opět nedostatky, které se týkají prostředí, ve kterém klienti žijí i přístupu k nim. Zdravotně postižení podle ombudsmanky stále žijí spíše v ústavním prostředí. Chybí individuální přístup a možnost samostatně se rozhodovat. Více informací přináší web České televize.

5) Jak vypadá náhradní plnění pro rok 2020

Pokud zaměstnáváte více, než 25 zaměstnanců tak ze zákona vzniká povinnost zaměstnávat zdravotně postižené pracovníky (OZP), a to v povinném podílu 4 % k celkovému počtu zaměstnanců. Jak funguje náhradní plnění v letošním roce, informuje portál TZB.

6) Předčasný důchod 2020. Kdy můžete jít a o kolik se sníží penze

Kdo chce do předčasného důchodu, musí počítat s trvalým krácením penze. Přesnou částku spočítá kalkulačka na webu Peníze.cz. Zároveň zde naleznete také přehled všech důležitých pravidel.

Novinky sestavil: Martin Alt