Aktuality 20/01/2020

Ze sociálního světa #47 | O sociálním pracovníkovi v mobilu, vozíčkáři v jeskyních a dotacích

Co je sociální pracovník v mobilu? Jak vozíčkář zvládl výlet do Punkevních jeskyní? Kde se řeší problém s parkováním pro invalidy? Jak lépe využít dotace a kde se chystá nové chráněné bydlení? To vše zjistíte v následujících řádcích.

Ze sociálního světa
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: archiv Václav Uher

1) Sociální pracovník v mobilu

Také jste slyšeli o nové aplikaci Sociální pracovník v mobilu? Aplikace umožňuje snadno a rychle najít kontakt na pomoc v krizových sociálních situacích. Je určena pro osoby v sociální nouzi, pro rodiny s dětmi, lidi s tělesným či duševním postižením, seniory a další. Zatím je v testovací fázi a k jejímu zlepšení může přispět každý, kdo si ji nyní stáhne do mobilu. Více informací naleznete na webu aplikace.

2) Vozíčkář vyrazil do Punkevních jeskyní

Rok 2020 sice ještě pořádně ani nezačal, ale už nyní je jasné, že pokud by se letos v Moravském krasu udělovalo ocenění turista roku, byl by horkým kandidátem pětatřicetiletý Václav Uher z Prahy. Ten si totiž zajel po 25 letech do Punkevních jeskyní. Vše zvládne úplně sám, přestože je upoutaný na elektrický vozík. Jak se mu tento výlet povedl, se dozvíte na portálu Novinky.cz.

3) Domov Fontána v ostravských Mariánských Horách se rozroste

Moravskoslezský kraj zvýší kvalitu sociálních služeb v Ostravě. V Mariánských Horách vznikne nová sociální služba, která bude spadat pod organizaci Fontána. Tento domov se rozroste o chráněné bydlení pro deset osob. Zhotovitel ve čtvrtek převzal stavbu. Symbolický klíč k ní předal náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil. Více informací přináší Moravskoslezský Deník.

4) Parkovací místa pro invalidy zabírají drzouni

Mít nárok na parkování na vyhrazeném místě pro hendikepované ještě neznamená, že zde držitel parkovacího průkazu, často vozíčkář, skutečně zaparkuje. Tato místa totiž často obsazují neomalení řidiči bez hendikepu. Podle průzkumu, který provedla Česká asociace paraplegiků, se s tím, že na vyhrazeném místě stojí auto bez parkovacího průkazu, setkalo přes 93 procent dotázaných zdravotně postižených. Trvalejší problémy s parkováním má 71 procent z nich. O problematice informuje portál Novinky.cz.

5) Dotace nejsou jen o cyklostezkách a předražených lavičkách, říká starostka Jeseníku

Když se peníze z Evropské unie využívají smysluplně, zvyšují životní úroveň obyvatel města, šetří jejich peněženky a zároveň dokážou přilákat turisty, říká v rozhovoru, který naleznete na webu Euractiv.cz, Zdeňka Blišťanová, starostka města Jeseník.

6) V Bruntále vznikne nové bydlení a zázemí pro zdravotně postižené osoby

Bruntálský domov Sagapo čeká demolice, ale v příštím roce se klienti vrátí do nového. Za 129 a půl milionu korun vznikne nový domov pro zdravotně postižené, terapeutické dílny a chráněné bydlení. Zhotovitelé už převzali stavbu. O novém bydlení informuje Bruntálský a Krnovský Deník.

Novinky sestavil: Martin Alt