Aktuality 13/01/2020

Ze sociálního světa #46 | O akademii pro sociální podnikání, Češích v Moldavsku a para drezuře

Kdy vznikne akademie pro sociální podnikání, v jaké další zemi pomáhají Češi s chráněným bydlením, co přesně je sociální podnikání, jak funguje para drezura a další aktuality ze sociálního světa. Tentokrát s pořadovým číslem 46.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Pavel Petr

1) Akademie pro sociální podnikání

Sociální podnikání je důležitou součástí Pardubického kraje. Proto se tři instituce, Pardubický kraj, Podnikatelský inkubátor P-PINK a agentura CzechInvest rozhodly sociálním podnikům připravit roční vzdělávací akademii. Ta započne svůj první díl v březnu. Do té doby se mohou zájemci stále registrovat na webu CzechInvest.cz, kde se také dozví bližší informace.

2) Češi pomáhají v Moldavsku s chráněným bydlením i destigmatizací postižených

Zatímco v Česku dnes většina lidí nepochybuje o tom, že i postižení lidé mají právo na samostatný a plnohodnotný život, v Moldavsku, jedné z nejchudších zemí Evropy, se inkluzi teprve učí. Se začleňováním postižených pomáhá i česká organizace Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, o které napsal portál iDnes.cz zajímavou reportáž.

3) Sociální podnikání je příležitostí, kde zaměstnat postižené a jinak znevýhodněné

Olomoucký kraj i zbytek České republiky se dlouhodobě potýkají s problémem nezaměstnanosti zdravotně postižených i dalších lidí znevýhodněných na trhu práce. Jedním z řešení je sociální podnikání, které ze svých fondů podporuje i Evropská unie. Vlastní úhel pohledu na sociální podnikání přináší v článku portál Euractiv.cz.

4) Rozhovor s úspěšnou závodnicí v para drezuře

Už sedminásobnou domácí šampionkou v para drezuře je Anastasja Vištalová. Čtyřiadvacetiletá jezdkyně ze středočeských Jevan navíc jako vůbec první česká reprezentantka v této disciplíně startovala na paralympiádě. V Riu 2016 vybojovala třinácté místo a skončila v polovině výsledkové listiny. Teď vše směřuje k létu 2020 a účasti na hrách v japonském Tokiu. Motivující rozhovor naleznete na webu iRozhlas.cz.

5) Lidé s hendikepem získají větší prostor pro práci

Chráněné dílny na Jičínsku se přestěhují do vlastních prostor. Rozšíří se a nabídnou práci téměř 40 zdravotně postiženým. Projekt navíc získá finanční podporu z programu ČSOB pomáhá regionům, ve kterém se probojoval do finálové čtyřky. Více informací přináší Hradecký Deník.

6) Práce pro hendikepované lidi je stále méně, sociální firmy bojují o přežití

Chráněné dílny nebo sociální podniky dostávají dotace na zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Většina teď ale nové pracovníky odmítá. S tím, jak roste cena práce, totiž přicházejí o zakázky. Problematikou se zabývá portál iDnes.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt