Aktuality 06/01/2020

Ze sociálního světa #45

Kdo před Vánoci obdarovával? Který podnik získal cenu Evropské unie? Jaké jsou výsledky výzkumu sousedských vztahů a postojů k sociálnímu bydlení? To a mnohem více naleznete v prvních aktualitách roku 2020. Vítejte.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Deník | Štěpánka Saadouni

1) Děti z včelařského kroužku obdarovaly Santé

Včelařský kroužek Ambrožíci se během roku rád rozdělí o med. Členové například již pravidelně chodí za dobrovolnými dárci krve. Před Vánocemi pak navštěvují různá sociální zařízení. Tentokrát zavítali do Santé, konkrétně na chráněné bydlení. Videoreportáž si můžete prohlédnout na webu Polar.cz.

2) Nejtěžší je přijmout, že nejste soběstačný, říká hendikepovaný cyklista

Vozíčkář Jiří Čeloud jezdí s kamarády po světě na speciálně upraveném kole – handbiku. Pracuje v Centru Paraple, kde pomáhá podobně hendikepovaným lidem. Učí je alespoň základní soběstačnosti. Letos se coby třicátník stal jedním z patronů projektu Aukčních lahví. Jeho rozhovor naleznete na iDnes.cz.

3) Sociální podnik Krámek s dobrotami z Malče získal cenu Evropské unie

Krámek s dobrotami z Malče nedaleko Chotěboře získal v Bruselu speciální cenu poroty na konferenci zaměřené na rozvoj života venkovských oblastí v zemích Evropské unie. Jeho majitelka nejen že rozšířila nabídku služeb v obci, ale v krámku našly uplatnění tři ženy, které by na trhu práce hledaly místo jen těžko. Celou zprávu přináší Havlíčkobrodský Deník.

4) Udržitelnost a odpovědnost by měly do podnikání prorůst

Samostatnou kategorií vyhlašovanou v rámci podnikatelských soutěží je Vodafone Odpovědná firma roku. Tuto cenu uděluje už tradičně společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. Na podrobnosti se redaktoři Hospodářských Novin zeptali Adriany Dergam, ředitelky komunikace a udržitelného podnikání společnosti Vodafone.

5) Výsledky Výzkumu sousedských vztahů a postojů k sociálnímu bydlení

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR realizuje s finanční podporou OP Zaměstnanost individuální systémový projekt „Sociální bydlení – metodická a informační podpora sociálních agend“. Jednou z dílčích aktivit byl veřejný výzkum výzkumu veřejného mínění na téma sousedských vztahů a postojů k sociálnímu bydlení, který realizoval v květnu 2019 Institut INESAN. Jeho výsledky naleznete na webu ZaměstnanýRegion.cz.

6) Portus Praha: mentální postižení a cesta z izolace

Portus Praha pomáhá dvacet let bourat bariéry mezi mentálně hendikepovanými a zbytkem světa, kterému bylo shůry dáno víc. Ředitelka neziskovky Gabriela Štěpánková věří, že navzájem se můžeme obohatit. Samozřejmě nejen ve smyslu finančním. Rozhovor naleznete na portálu Finmag.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt