Aktuality 16/12/2019

Ze sociálního světa #44 | O Ježíškových vnoučatech, sociální kavárně a podnikání

Ježíškova vnoučata se vrací, kdo může pomoci? Jak funguje sociální kavárna? Co si o sociálním podnikání myslí úspěšný podnikatel? Jak se žije invalidním manželům? Proč nechtějí na Hané domov pro hendikepované? Komu pomáhají reportáže ČT? To vše se dozvíte v dnešních aktualitách, které jsou zároveň poslední v tomto roce. Přejeme vám tedy jen to dobré a těšíme se u dalšího dílu v roce 2020.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Archiv portálu Ježíkova vnoučata

1) Ježíškova vnoučata se vrací

Ježíškova vnoučata už opět obdarovávají seniory v domovech po celém Česku. Český rozhlas odstartoval další ročník této charitativní akce a lidé tak mohou osamělým seniorům zpříjemnit letošní Vánoce. Stačí se podívat na web jeziskovavnoucata.cz. Mnozí z nich totiž dostanou dárek po mnoha letech.

2) Sociální kavárna není jen dobročinný projekt, ale i místo se skvělým jídlem

Vedle Black Friday už v Česku zdomácněla i charitativní akce Giving Tuesday, která má být pravým opakem nákupního šílenství a během které lidé mohou podpořit desítky dobročinných projektů. Zapojil se i herec Lukáš Hejlík, který se svým Gastrokroužkem připravil snídaňové menu pro pražskou sociální kavárnu Bílá vrána, kde pracuje i jednapadesátiletá Zdena. Reportáž připravil server Novinky.cz.

3) Filip Molčan o sociálním podnikání a životě na vesnici

V nové epizodě podcastu Proti Proudu od Dana Tržila, uslyšíte rozhovor s Filipem Molčanem. Filip Molčan je podnikatel, který má za sebou úctyhodnou řadu úspěšných projektů. Jeho vlajkovou lodí je podnik Good Sailors, který má sociální přesah, jako skoro vše, co Filip dělá. Filip byl zařazen do žebříčku 100 největších inovátorů v Evropě. Podcast naleznete na Youtube.

4) Invalidní manželé neposlechli lékaře a splnili si sen

Yanina Banni je typická maminka. Cesta mladé Rusky k vysněnému dítěti byla ale spletitá a lékaři ji velmi důrazně od založení rodiny zrazovali. Ona i partner jsou už roky upoutaní na invalidní vozík a péči o dítě by nemuseli zvládnout. Yanina se snu o rodině nehodlala tak snadno vzdát. Jejich příběh si můžete přečíst na webu Kafe.cz.

5) Petice v Náměšti na Hané proti novým hendikepovaným sousedům

V Náměšti na Hané by měl podle plánu olomouckého hejtmanství vzniknout domov pro osoby s postižením, konkrétně pro dvanáct dosavadních klientů sociálního zařízení v Nových Zámcích. Část obyvatel Náměště je ale proti. Tvrdí, že plánovaná stavba nezapadne do zástavby rodinných domů a některým také vadí fyzický a mentální hendikep lidí. Petici proti zařízení pro postižené podpořilo i zastupitelstvo městysu. O problematice informuje portál iRozhlas.cz.

6) Úspěšné reportáže ČT o nemoci křehkých kostí či Usherově syndromu

Pořady České televize Televizní klub neslyšících a Klíč získaly ocenění Vládního výboru pro osoby zdravotně postižené. Ten udělil výroční ceny za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení již po šestadvacáté. O cenách informuje portál SatCentrum.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt