Aktuality 09/12/2019

Ze sociálního světa #43 | O hendikepovaných atletech, chráněném bydlení a dnu sociálního podnikání

Odstartoval příjem žádostí do programu S-podnik, hendikepovaní atleti zářili v Dubaji, jak probíhal den sociálního podnikání a kde se upravuje chráněné bydlení. To je jen část z dnešních hlavních témat pravidelných pondělních aktualit ze sociálního světa, které naleznete v následujících řádcích.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Archiv Naděje Vsetín

1) Startuje příjem žádostí do programu S-podnik

Českomoravská záruční a rozvojová banka odstartovala příjem žádostí do programu S-podnik. Je to tak vůbec poprvé v historii, co budou moci malé a střední sociální podniky čerpat podporu na svůj další rozvoj ve formě bezúročných úvěrů a poradenství. Program připravila ČMZRB ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a podpořeno by z něj mělo být cca 75 projektů. Více informací o programu naleznete na webu Businessinfo.cz.

2) Hendikepovaný koulař Kisý se stal mistrem světa

Česká výprava získala na mistrovství světa hendikepovaných atletů v Dubaji dva cenné kovy. O oba se postarali reprezentanti v koulařském sektoru – Aleš Kisý si po dramatickém průběhu pověsil na krk zlatou medaili, Martina Šimonová bronzovou. Kompletní výsledky přináší portál ČT Sport.

3) Den sociálního podnikání

Vědeckotechnický park UP ve spolupráci s Katedrou aplikované ekonomie FF UP uspořádal, jako otevřenou přednášku pro veřejnost, akreditovaný workshop pro studenty a akademiky. Cílem této akce byla osvěta sociálního podnikání v České republice. Kromě zkušeností a úrovně podnikání v sociální oblasti v ČR a v Kanadě, byla porovnána i motivace studentů k takovémuto podnikání. Co na přednášce zaznělo, si můžete přečíst na webu Vědeckotechnického parku.

4) Město upravilo byty pro chráněné bydlení klientů sociálních služeb ve Zbůchu

Město Plzeň upravilo své byty ve Škroupově ulici 9 tak, aby mohly sloužit jako chráněné bydlení hendikepovaným klientům Centra pobytových a terénních sociálních služeb ve Zbůchu. Reportáž a fotografie z oficiálního otevření můžete vidět na portálu Plzen.eu.

5) Akce o sociálním podnikání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením v ČR

Středisko hendikepovaných studentů na VŠE vás zve na akci Sociální podnikání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením v ČR. Akce je součástí projektu Rozvoj vzdělávacích a dalších činností a podpora kvality na VŠE v Praze, který je spolufinancován Evropskou unií. Pozvánku a bližší informace o akci jsou k dispozici na webu VŠE.

6) Hendikepovaní zakončili taneční kurz slavnostní kolonou

Více než dva měsíce trvající kurz společenského tance a etikety úspěšně absolvovali lidé se zdravotním hendikepem ve Vsetíně. V nově rekonstruovaném tanečním sále v Domě služeb Kotovo v místní části Rokytnice jej pro ně uspořádali pracovníci vsetínské pobočky neziskové organizace Naděje, která už více než 17 let poskytuje sociální služby pro dospělé lidi s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením. Reportáž z tohoto večera přináší Valašský Deník.

Novinky sestavil: Martin Alt