Aktuality 02/12/2019

Ze sociálního světa #42 | O Neratově, hendikepovaných rybářích a náhradním plnění

Neratov se dál rozrůstá, hendikepovaní rybáři pořádají výstavu, odlehčovací služba pomáhá, dobroty při derby, informace o náhradním plnění a mnohem více. Stačí si přečíst dnešní vydání aktualit s pořadovým číslem 42.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Miloš Šálek

1) Spolek Neratov staví poutníkům dům, do Polska povede most

Desetitisíce turistů i poutníků míří do kdysi zapomenutého Neratova v Orlických horách. Sdružení Neratov, které stojí za obnovou kostela se skleněnou střechou, teď pro návštěvníky chystá další zázemí. Buduje společenský dům a příští rok přidá i informační centrum. Vesnici navíc spojí s Polskem most. O této novince informuje portál iDnes.cz.

2) Výstavou seznamují s činností organizace hendikepovaných rybářů

Do poloviny ledna potrvá výstava Sportovního rybářství v Muzeu spolkového domu pod záštitou města Trhový Štěpánov. Na výstavě se ve všední dny mezi osmou a patnáctou hodinou mohou návštěvníci seznámit s činností organizace hendikepovaných rybářů Kladruby, která pro ně spolu s místní organizací Českého rybářského svazu Soutice připravila mnoho informací o jejich činnostech, jak historických, tak současných. Reportáž naleznete v Benešovském Deníku.

3) Díky odlehčovací službě si můžeme alespoň vypít kávu, říkají rodiče postižené dcery

Pomoc pro lidi s postižením, tělesným, mentálním, či kombinovaným, může mít mnoho podob. Jednou z nich je odlehčovací služba v podobě bytu. Sem mohou rodiče umístit své často už dospělé děti, třeba na noc nebo několik dní. Takovou formu pomoci provozuje Diakonie Praha na jednom ze svých pracovišť ve Stodůlkách, o které informuje portál Vitalia.cz.

4) Diváci ochutnali při derby dobroty z kuchyně Lokomotivy a podpořili stacionář

Basketbalistky trutnovské Lokomotivy se po dlouhé reprezentační pauze představily v 9. kole RENOMIA ŽBL v domácím prostředí proti Sokolu Hradec Králové. Diváci měli možnost podpořit Stacionář mezi mosty Trutnov, s nímž pojí trutnovský basketbalový klub dlouholetá spolupráce. Více informací přináší Krkonošský Deník.

5) Náhradní plnění je řešení pro firmy, které nemohou zaměstnat postižené

Zaměstnavatelé s více, než 25 lidmi musejí zaměstnávat minimálně čtyři procenta lidí se zdravotním postižením. Odmítnou-li, nebo zákon neznají, odvedou státu deseti až statisíce ročně. V případě větších firem může jít dokonce o miliony korun. Vše se dá však zvládnout i jinak. Přečtěte si informace na portálu Euro.cz.

6) S malým bojovníkem Tobiáškem se život nemazlí, teď se učí chodit ve speciálním obleku

S Tobiáškem se život nemazlil a hned na začátek života mu přichystal několik překážek. Malý bojovník se ale nevzdává a společně s rodiči sní o tom, že je překoná. Jak ty pomyslné, tak ty fyzické. Tobiášek kvůli kombinovanému hendikepu dlouho nedokázal chodit bez opory. To se ale díky chlapcově vůli a speciální léčbě změnilo a rodina doufá v další pokroky. Léčba sice nese ovoce, jenže je také velmi nákladná. O jeho příběhu píše Blesk.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt