Aktuality 25/11/2019

Ze sociálního světa #41

Kdo zavítá do Hvězdného bazaru? Kolik pracovních míst se chystá pro lidi s hendikepem? Jaké problémy řeší paralympijský výbor? Proč nemohou autisté za volant? Jak probíhá rekonstrukce domu pro hendikepovanou majitelku? Zjistěte v následujících řádcích.

Herec Jan Potměšil, vozíčkář.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Archiv České televize

1) Hvězdy v Hvězdném bazaru

Ve čtvrtek 28. 11. 2019 potkáte v Hvězdném bazaru neobyčejné prodejce. Obslouží vás totiž známé osobnosti. Účast přislíbili třeba Monika Absolonová, Václav Marhoul, Jana Koubková, Arnošt Goldflam či Vanda Hybnerová, a to zdaleka není všechno. Více informací o akci na webu HvězdnýBazar.cz.

2) Lidé s hendikepem budou mít více pracovních příležitostí

Chráněné dílny na Jičínsku se přestěhují do vlastních prostor, rozšíří se a nabídnou práci téměř 40 zdravotně postiženým. Projekt má navíc šanci získat finanční podporu, právě díky probíhajícímu sedmému ročníku programu ČSOB. Pomáhá regionům, v jehož rámci banka společně s veřejností podpoří 15 prospěšných regionálních projektů. Informuje Hradecký Deník.

3) Českému paralympijskému výboru hrozí opět suspendace

Český paralympijský výbor by se znovu mohl dostat do situace jako před osmi lety, kdy ho Mezinárodní paralympijský výbor suspendoval. V krajním případě by tak mohla být v ohrožení i účast hendikepovaných sportovců z Česka na paralympijských hrách v Tokiu v příštím roce. Proč tato situace opět hrozí, se dozvíte na portálu iRozhlas.cz.

4) Autisté chtějí za volant

Národní ústav pro autismus vyzval Ministerstvo zdravotnictví ke změně vyhlášky, která upravuje zdravotní způsobilost k řízení vozidel. Podle současných pravidel nemohou lidé s poruchami autistického spektra žádat o řidičský průkaz. Pokud by došlo k úpravě vyhlášky, byl by každý případ posuzován individuálně. O problematice píše magazín iDnes.cz.

5) Jan Potměšil nejen o své minulosti

Příběh herce Jana Potměšila, který za své revoluční angažmá v roce 1989 zaplatil vysokou cenu – je upoután na invalidní vozík. Co si o tom všem myslí dnes? Stálo mu to za to? Dozvíte se v reportáži České televize.

6) Rekonstrukce starého domu pro hendikepovanou majitelku

Projekty, které mají přízvisko „bezbariérový“, bychom obvykle na venkově nehledali. Majitelka historického domu se ale nehodlala vzdát svého snu, navzdory úskalím osudu. Architekt se postaral o to, aby jí v novém bydlení, nic nechybělo. Motivující příběh naleznete na portálu Estav.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt