Aktuality 25/02/2019

Ze sociálního světa #4

Rady v sociálním podnikání, problémy s výstavbou chráněného bydlení, cíle ministerstva práce v rámci sociálních služeb, nebo dojemný příběh automechanika sedícího poprvé za volantem vysněného auta. To jsou témata, která nám dal v posledních dnech sociální svět. Čtěte v následujících řádcích.

Ze světa sociálního podnikání
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Ministerstvo práce nezvládá cíle v sociálních službách

Nejvyšší kontrolní úřad informoval, že se Ministerstvu práce a sociálních věcí nedaří dotáhnout plánované změny v rámci zlepšení úrovně sociálních služeb. Podrobnosti o této zprávě napsal server iRozhlas.

2) Čechům trpícím duševní chorobou mají pomoci centra duševního zdraví

Ministerstvo zdravotnictví se po letech příprav rozhodlo přijít s reformou, díky které má vzniknout 15 nových speciálních center nejen pro obyvatele trpící duševní chorobou. Kolik center již funguje a na jakou klientelu je cíleno, zjistil magazín iDnes.

3) Odborník na sociální podnikání radí českým podnikům

Jonathan Clitheroe je expert na sociální podnikání. Ve videorozhovoru pro DBM vysvětluje, českým institucím a firmám, proč není nutné čekat na vládu a je lepší se angažovat v pomoci znevýhodněným z vlastní iniciativy. O rozhovoru informovala ČTK.

4) Slepý automechanik poprvé řídil oblíbený automobil

Bart Hickey i přes svůj hendikep šel za svým snem a otevřel si vlastní dílnu. Automobily ho baví od útlého věku a vždy obdivoval značku Mercedes-Benz. Všimli si toho zástupci této značky a splnili mu jeho sen. Posadili ho za volant vysněného Mercedesu a dovolili mu s asistencí toto vozidlo řídit. Z celého dne poté vzniklo dojemné video.

5) Sociální podnikání se vyplatí celé společnosti

Hana Pazderová na portálu Avokádo komentuje problematiku sociálního podnikání, kde se snaží vysvětlit základní pojmy a zároveň představit výhody pro společnost. Vysvětlí, co jsou sociální podniky a jak fungují.

6) Protesty proti výstavbě chráněného bydlení ve Svitávce

Ve Svitávce v Jihomoravském kraji by mělo vzniknout chráněné bydlení pro mentálně postižené muže. Někteří místní obyvatelé proti této myšlence však protestují. Bojí se totiž o své bezpečí. Proč se místní bojí a jak na to reagují zastupitelé města, zjišťoval Deník.

Novinky sestavil: Martin Alt