Aktuality 11/11/2019

Ze sociálního světa #39

Český výrobce mobilů pro nevidomé expanduje do zahraničí, dotace pomáhající s bezbariérovostí, výběr nejlepšího dárku pro autistické děti nebo novinky o úvěrech a poradenství pro sociální podnikatele. To vše naleznete v následujících řádcích. Jsou tu devětatřicáté aktuality ze sociálního světa.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Petr Topič, MAFRA

1) Český výrobce mobilů pro nevidomé míří do USA

Český výrobce mobilních telefonů a aplikací pro nevidomé BlindShell vstoupil na americký trh. Ještě letos tam chce vytvořit 30 procent svého obratu. Finišuje také s distribucí do subsaharské Afriky. První aplikace BlindShellu vzešla z diplomové práce na pražském Českém vysokém učení technickém, dnes firma prodává produkty téměř v celé Evropě. Více informací o BlindShell naleznete na portálu Itbiz.cz.

2) S bezbariérovostí pomůže dotace

Chráněná dílna svatého Josefa v Domažlicích bude zcela bezbariérová. Domažličtí radní schválili nejvýhodnější nabídku na vybudování výtahové svislé plošiny. Na zakázku je vybraná i firma Manus Prostějov. Se zprávou přichází Domažlický Deník.

3) Jaký dárek vybrat pro autistické nebo neklidné děti?

Autistické děti se na svět dívají jinýma očima než my. To je třeba zohlednit i při výběru hraček. Stejně jako pro epileptiky nejsou vhodné například blikající hračky, autisté a děti se specifickými potřebami mají na hry a hračky jiné nároky. Víte, jaké doporučují odborníci? Třeba přesýpací míč nebo taktilní pexeso. Více se dozvíte na portálu Maminka.cz.

4) Obrubníky denně ztěžují život milionu lidí

Obrubník, schod nebo obyčejná díra v chodníku může být pro vozíčkáře obrovský problém. Na překážky naráží i další tělesně postižení nebo také rodiče s kočárky. Města, dopravní podniky či správci památek se proto snaží přístup hendikepovaným přiblížit 21. století a postupně se upravují zastávky, vozové parky nebo úřady. O problematice bezbariérovosti píše magazín iDnes.cz.

5) Písecká firma dodala software pro 1400 počítačů VZP

Písecká firma Algorit Czech, která prodává hardware, software, tiskárny a poskytuje i servis, dodala jako partner firmy Acronis zálohovací software pro 1400 počítačů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Společnost, která funguje i jako chráněná dílna, vybavila softwarem téměř všechny písecké školy. O dalších činnostech podniku píše portál Itbiz.cz.

6) Nové úvěry a poradenství pro sociální podnikatele

Ministerstvo práce a sociálních věcí zajistilo ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou výraznou finanční pomoc pro sociální podnikatele, kteří budou díky zvýhodněnému úvěru a poradenství moci rozšířit aktivity svých podniků. Více informací naleznete na webu Dotacni.info.

Novinky sestavil: Martin Alt