Aktuality 04/11/2019

Ze sociálního světa #38

Jak trénovat zaměstnance s duševním onemocněním a kde otevřeli pro duševně nemocné nové byty? Kdy se bude konat další Social Business Breakfast? Kdo se stal mistrem světa ve střelbě hendikepovaných a spoustu dalšího přináší pravidelný přehled s názvem Ze sociálního světa.

Slavnostní otevření chráněného bydlení v Boršicích.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Deník/Zdeněk Skalička

1) Boršice vybudovaly chráněné bydlení pro hendikepované ženy

Pro každého člověka, tedy i zdravotně hendikepovaného, je bydlení a pocit vlastního soukromí významnou potřebou. Chráněné bydlení, které bylo před několika dny slavnostně otevřeno v Boršicích, má šesti zdravotně postiženým ženám ve věku 38 až 50 let pomoci při začleňování do společnosti. Reportáž naleznete ve Slováckém Deníku.

2) V České Lípě otevřeli čtrnáct opravených bytů pro duševně nemocné

Bydlení, které budou moci využívat lidé s duševním onemocněním, otevřela v České Lípě nezisková organizace Fokus Liberec. Pomáhají tak těm, kterým jejich onemocnění zkomplikovalo život, a potřebují pomoci s návratem do běžného života. Fotoreport přináší Českolipský Deník.

3) Social Business Breakfast v Symbios Brno

Každý měsíc se zástupci sociálních firem, ministerstev, neziskovek, oddělení CSR velkých společností, bank i univerzit setkávají u kávy a domácího koláče. Společně si vyměňují zkušenosti, aktuální informace a kontakty z oblasti společensky prospěšného podnikání a inovací. Nyní se chystá další setkání, o kterém se dočtete na webu Českého sociálního podnikání.

4) V čem spočívá trénink zaměstnance s duševním postižením?

Jaroslav Nemala je provozním brněnské kavárny, kde pracují lidé s duševním onemocněním. Magazín Refresher s ním udělal rozhovor nejen na téma kavárenství, ale především se bavili o hendikepovaných. Více na webu Refresheru.

5) Počet nádraží přístupných pro osoby s hendikepem se stále zvyšuje

Správa železniční dopravní cesty systematicky zpřístupňuje cestování po železnici i pro hendikepované osoby. Na hlavních tratích zařazených do transevropské železniční sítě jsou bezbariérově přístupná nástupiště už ve více než polovině stanic a zastávek. Pokračují také úpravy nádraží pro nevidomé a slabozraké. Tiskovou zprávu ohledně této tématiky naleznete na webu Vlaky.net.

6) Hendikepovaný sportovní střelec Pešek je mistrem světa

Vozíčkář Tomáš Pešek se stal mistrem světa ve sportovní střelbě hendikepovaných. Na šampionátu v Sydney vyhrál soutěž ve střelbě ze vzduchové pistole. Z kvalifikace postoupil jako pátý, ale ve finále už všechny soupeře porazil. O tomto velkém úspěchu píše portál Sport.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt