Aktuality 21/10/2019

Ze sociálního světa #37 | O škole bezpečné jízdy, módní přehlídce a bezbariérovosti

Jak proběhla dobročinná módní přehlídka vozíčkářů, co nabízí škola bezpečné jízdy pro hendikepované řidiče, kde se daří obchůdkům sociálních firem, jak lidé vzpomínají na bezbariérovost a mnohem více zjistíte v dnešních aktualitách. Vítejte.

Obchůdek Přirozenou cestou v Olomouci.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Jan Procházka

1) Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala více, jak 160 tisíc korun

Modelky a modelové na invalidním vozíku. Krásné oblečení a tradičně vynikající atmosféra. Máme za sebou již 6. ročník Módní přehlídky vozíčkářů aneb Elegance bez bariér. Letos se hlavní organizátorky rozhodly podpořit rodinu Koukolových z Pohoří u Dobrušky. Jak celý večer probíhal, zjistíte na portálu Orlický.net.

2) Škola bezpečné jízdy pro hendikepované řidiče

Vlastníte průkaz ZTP a chtěli byste řídit auto? Vyzkoušet si jízdu pod vedením zkušených lektorů? Ano, zní to jako náborový slogan do autoškoly. Tak jednoduché to ale nebude. Tuhle autoškolu, přesněji Školu bezpečné jízdy, pořádá tým Cesty za snem. Jedním z hlavních cílů tohoto kurzu je ukázat právě hendikepovaným, že se mohou ve svých vozech cítit bezpečně. Více o akci na webu Aktuálně.cz.

3) Obchůdek sociální firmy v Olomouci se rozšiřuje

Olomoucký obchůdek U Zeleného věnce je u místních velmi populární. Proto se ho sociální firma s názvem Přirozenou cestou, která obchůdek provozuje, rozhodla rozšířit a upravit název právě podle názvů firmy. O změnách píše web Olomouc.cz.

4) Jak lidé vzpomínají na bezbariérovost v minulosti

Hodnotit to, jak se žilo před rokem 1989 lidem s hendikepem, není snadné. Co člověk s postižením, to jiný problém a příběh. „Bezbariérové budovy či metro byly vzácné. Na lidi s postižením nikdo nemyslel,“ vzpomíná pro MF DNES hendikepovaný Radek Musílek, kde si můžete přečíst celý rozhovor.

5) Tři tisíce lidí je v Královéhradeckém kraji ohroženo sociálním vyloučením

V Královéhradeckém kraji je ohroženo sociálním vyloučením odhadem více než 3000 lidí, většinou jde o Romy. V kraji sociální vyloučení charakterizuje existence jednotlivých domů v městské zástavbě nebo na samotě. Takových míst jsou v kraji desítky. Nikde nelze hovořit o takzvaných ghettech, zjistila ČTK od zástupců samospráv, hejtmanství a Agentury pro sociální začleňování. Více o problematice na portálu Romea.cz.

6) Výtěžek z prodeje polévky podpořil olomouckou charitu

Během Dne lidí bez domova mohli lidé na náměstí v Olomouci před vstupem do radnice koupit polévku, kterou připravili kuchaři z místních restaurací a podniků. Polévku rozdávali ve speciální misce, kterou vyrábějí klienti sociální firmy ERGONES. Polévka, včetně misky, stála symbolických 100 korun. Výtěžek poté poputuje na konto neziskové organizace Charita Olomouc, která se specializuje nejen na podporu lidí bez domova. Více o akcí na webu Olomoucká drbna.

Novinky sestavil: Martin Alt