Aktuality 14/10/2019

Ze sociálního světa #36

Festival na podporu dobrovolnictví, nové firmy pro klastr SINEC, konference o cestování zdravotně postižených, oslavy chráněného bydlení a boj s Aspergerovým syndromem. Vítejte u dalších aktualit ze sociálního světa.

Spisovatelka Kristýna Freiová v rozhovoru se zpěvačkou a moderátorkou Barborou Mottlovou.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Petr Lein

1) Kultura a zábava na podporu dobrovolnictví

Akce Music Grill Fest na oslavu Dne české státnosti a podporu dobrovolnictví proběhla před několika dny v pražském parku Portheimka. Den plný zábavy pro celou rodinu, skvělé hudby a dobrého jídla a pití pomohl rozšířit povědomí o dobrovolnictví. Reportáž z tohoto dne přinesl server Novinky.cz.

2) Valná hromada klastru SINEC přijala 4 nové firmy

Na krajském úřadě se setkala valná hromada klastru sociálních inovací a podniků SINEC. Firmy v něm sdružené zaměstnávají zdravotně a tělesně postižené. Valná hromada schválila přijetí čtyř nových podniků, které budou v klastru působit. Podniky sdružené v klastru SINEC zaměstnávají více než 2000 zaměstnanců. Většina je zdravotně postižená nebo hendikepovaná. Celkový obrat těchto firem je více než půl miliardy korun ročně. Více informací naleznete na webu Polar.cz.

3) Konference o cestování zdravotně postižených

Jak se změní podmínky cestování lidí se zdravotním postižením po liberalizaci železniční dopravy a další změny pro OZP? O tom proběhne diskuze na konferenci, která se uskuteční 29. 10. 2019 na Výstavišti Brno. Další informace vyhledáte v oficiální pozvánce.

4) Chráněné bydlení slaví a připravilo ukázku činnosti

Poskytovatel sociálních služeb, Chráněné bydlení Sokolov, slaví 20. výročí založení organizace. Jako součást oslav připravilo den otevřených dveří v objektu ve Slavíčkově ulici. O akci píše Sokolovský Deník.

5) Můj syn a nevychovanec? Ne, má Aspergerův syndrom, líčí matka

Aspergerův syndrom patří do skupiny poruch autistického spektra. Jde o vývojovou poruchu způsobenou dysfunkcí určitých částí mozku. Jaké to je, vychovávat syna s takovou poruchou, se svěřila čtenářka portálu iDnes.cz. Její příběh si nyní můžete přečíst.

6) Klienti Domova nejsou občané druhé kategorie

V Domově se zvláštním režimem v Terezíně chtějí samostatnější klienty, pro duševně nemocné plánují víc jednolůžkových pokojů i chráněné bydlení. Podle vedení zařízení jsou jeho klienti pro město přínosem. „Jsme jedním z největších zaměstnavatelů v rámci Litoměřicka,“ připomíná ředitelka Domova Jana Ryšánková. Celý rozhovor s paní ředitelkou naleznete v Litoměřickém Deníku.

Novinky sestavil: Martin Alt