Aktuality 07/10/2019

Ze sociálního světa #35

Jak je to s invalidním důchodem pro podnikatele? Kdo představil nové mobilní tarify pro zdravotně znevýhodněné? Kde se začínající sociální podnikatelé dozvědí cenné rady a kdo je následně podpoří v jejich rozvoji? Který kraj usiluje o další modernizaci sociálních služeb a mnohem více, se dočtete v nejnovějším čísle našich aktualit.

Festival sociálních služeb v Humpolci.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Deník, Denisa Šimanová

1) Invalidní důchod pro podnikatele

Zatímco u zaměstnanců invalidní důchod pokryje alespoň základní životní potřeby, u OSVČ je státní invalidní důchod mnohem nižší, než by byl potřeba. Požadavky na získání invalidního důchodu pro OSVČ se ničím neliší od člověka v zaměstnaneckém poměru. Čím je stanovena výše invalidního důchodu a na co je třeba dát si pozor, zjistíte na portálu Investujeme.cz.

2) Vodafone vylepšuje tarify pro lidi nad 60 i zdravotně znevýhodněné

Společnost Vodafone v červnu představila svůj cíl: posilovat pouto mezi lidmi pomocí moderních technologií. A ve stejném měsíci přišel na trh první tarif s neomezenými mobilními daty. Dalším krokem k představenému cíli je aktuální výrazné zlepšení nabídky pro osoby starší 60 let a pro zdravotně znevýhodněné. Změny přicházejí symbolicky od 1. října, na který připadá Mezinárodní den seniorů. Na co se mohou lidé těšit, se dočtete na webu feedit.cz.

3) Seminář pro nové a začínající sociální podnikatele

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR zve na seminář pro nové a začínající sociální podnikatele, kteří hledají motivaci a inspiraci v oblasti PR a marketingu, práce s textem, a také o tom, jak prodávat tak, abyste byli úspěšní a zákazníci vás měli rádi. Seminář se uskuteční 14. 10. v Brně. Více informací k němu naleznete na stránkách Českého sociálního podnikání.

4) Kraj usiluje o dotaci na modernizaci sociálních služeb

Rada Zlínského kraje schválila čtyři investiční záměry a pověřila Odbor investic zajištěním přípravné dokumentace na čtyři zařízení sociálních služeb, na které chce Zlínský kraj získat dotace z evropských fondů a ze státního rozpočtu. Celou zprávu zveřejnil web Zlínského kraje.

5) ČMZRB podpoří sociální podnikatele v jejich rozvoji

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) připravila ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí nový program S-podnik, jehož cílem je podpořit malé a střední sociální podniky, a to ve formě zvýhodněných úvěrů a poradenství. Co přesně bylo v programu představeno, zjistíte na webu Roklen24.cz.

6) Humpolec žil sociálními službami

Sociální služby působící na Vysočině se během uplynulého pátku představily v Humpolci. V tamním parku Stromovka se totiž uskutečnil festival sociálních služeb, neboli FESST. Reportáž z tohoto dne přináší Pelhřimovský Deník.

Novinky sestavil: Martin Alt