Aktuality 23/09/2019

Ze sociálního světa #33 | O bezbariérových vstupech, síti sociálních služeb a Pulp Fiction

Česká Lípa pracuje na lepších vstupech pro hendikepované, klienti ústavu natočili, vlastní Pulp Fiction, zastupitelé schválili změny v síti sociálních služeb, magistrát města Prahy zrušil vozíčkářům pravidelnou autobusovou linku. To a mnohem více naleznete v dnešních aktualitách.

Vozíčkáři u výtahu ve stanici metra Můstek.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

1) V České Lípě usnadnili hendikepovaným vstup do městského úřadu

Hledat cesty, jak usnadnit život lidem, kteří trpí vážnou nemocí nebo jsou upoutáni na invalidní vozík, se rozhodlo město Česká Lípa. Prvním místem, které je přívětivější k postiženým, je přímo radnice. Rozhovor na toto téma poskytla pro Českolipský Deník Eva Zemanová ze Sdružení tělesně postižených Česká Lípa.

2) Absolutní péče není správná, řekl ředitel Diakonie Praha

Pražské středisko Diakonie Českobratrské církve evangelické pomáhá čtyřem stovkám převážně mladých lidí. O těžce hendikepované klienty se nezisková organizace stará v denních a týdenních stacionářích i v domově s trvalým pobytem. Jakub Suchel vede tým sedmdesáti lidí. Rozhovor s ním naleznete v Pražském Deníku.

3) Klienti tloskovského ústavu natočili s profesionály vlastní Pulp Fiction

Klienti Centra sociálních služeb Tloskov Jirka a Ondra se vzdáleně podobají představitelům hollywoodské klasiky Pulp Fiction Johnu Travoltovi a Samuelu L. Jacksonovi. Ředitel centra Matěj Lipský se rozhodl natočit s nimi, dalšími klienty i s profesionálními herci vlastní verzi kultovního filmu. Jaký byl výsledek, zjistíte na portálu iDnes.cz.

4) Zastupitelé schválili změny v síti sociálních služeb

S veškerými změnami v síti sociálních služeb, které připravuje Zlínský kraj pro zbytek roku 2019 i pro rok 2020, seznámila zastupitele na nedávném jednání Zastupitelstva Zlínského kraje radní Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor. Zastupitelé většinou hlasů schválili Radou předložený návrh aktualizace Akčního plánu sociálních služeb, který podrobně popisuje všechny plánované změny. Kompletní zprávu naleznete na webu Zlínského kraje.

5) Pražský magistrát zrušil vozíčkářům pravidelnou linku autobusu

Pražský magistrát zrušil bezbariérovou linku H1, která po Praze vozila lidi s hendikepem od roku 1995. Provoz linky je prý finančně nákladný a využívá ho jen málo lidí. I když má vedení Prahy v programovém prohlášení, že bude v hlavním městě zvyšovat bezbariérovost městské hromadné dopravy, vypadá to na pravý opak. Desítky vozíčkářů jsou kvůli tomu v zoufalé situaci. O situaci informuje portál Novinky.cz.

6) Další klienti se z Břežan stěhují do chráněného bydlení v Šanově

Tři nově vystavěné byty poslouží klientům ze Zámku Břežany v chráněném bydlení v Šanově. Jsou určené lidem s lehkým mentálním hendikepem, kteří se díky dlouholetému bydlení v chráněném bydlení, již natolik osamostatnili, že běžné denní činnosti, jako péče o vlastní osobu, nakupování, vaření či cestování zvládají bez pomoci. Reportáž naleznete v Znojemském Deníku.

Novinky sestavil: Martin Alt