Aktuality 16/09/2019

Ze sociálního světa #32 | O festivalu, novém sportu a chráněném bydlení

Září je v plném proudu a my přidáváme další aktuality, o kterých byste měli vědět. Blíží se festival Život bez bariér. Podíváte se, jak vzniká nový sociální podnik. Zjistíte, kam se posunul spor o chráněné bydlení ve Svitávce, a v neposlední řadě se zastavíte u sportu hendikepovaných.

Přestupní stanice
Aktuálně ze sociálního světa. | Archiv Přestupní stanice

1) Festival nejen pro všechny s hendikepem

Jak aktivně strávit důchodový věk? Jaké jsou novinky na trhu s pomůckami pro zdravotně znevýhodněné osoby? Potřebujete poradit s výběrem kompenzačních pomůcek nebo vozíčku? Pak neváhejte dorazit na Černou louku do Ostravy, kde se 4. – 6. října uskuteční festival Život bez bariér, o kterém jsme informovali v našem kalendáři akcí. Kompletní informace poté naleznete na portálu zivotbezbarierostrava.cz.

2) I sociální podnik musí být konkurenceschopný

Žižkovský sociální podnik a charitativní obchod Přestupní stanice má za sebou dva roky fungování. Komunitní projekt zaměstnává lidi bez domova a zároveň propojuje aktivismus s budováním otevřeného prostoru pro všechny. Co vše o podniku prozradila jeho ředitelka, se dozvíte na stránkách Rádia Wave.

3) Karolína Dadejíková: „Mezi hendikepovanými jsem se vždycky hodně zasmála.“

Karolína Dadejíková z Litoměřic se sportu hendikepovaných věnovala nejdříve sama, teď ho i organizuje. O tom, že sport může být opravdu pro každého, mluvila v  Litoměřickém Deníku.

4) Česko dalo světu nový sport: parapaddleboarding. První závody uvidí Hluboká

Paddleboarding je vodním sportem, který pochází z Havaje. Verze pro hendikepované ale vznikla v České republice. Jaké má ambice a co stojí za jeho vznikem, se dočtete na portálu Aktuálně.cz.

5) Ve Svitávce chráněné bydlení nechtěli, hendikepovaní najdou domov v Boskovicích

O problémech chráněného bydlení ve Svitávce jsme již v minulosti psali v našich aktualitách. Ve vyhrocené atmosféře úředníci od záměru nakonec ustoupili. Krajské zařízení Paprsek z Velkých Opatovic našlo náhradní lokality, kde se do běžného života zařadí dvanáct postižených. O celé situaci informuje Blanenský Deník.

6) Na Vysočině je nedostatek tlumočníků do znakového jazyka

Víc než dvanáct set sluchově postižených obyvatel kraje Vysočina potřebuje pomoc tlumočníka do znakového jazyka. Zajišťuje ji Centrum pro neslyšící a nedoslýchavé, které se ale potýká s nedostatkem tlumočníků. Jak by se situace dala řešit, zjišťovala v tomto jihlavském centru studentka Letní žurnalistické školy Ivana Syrovátková.

Novinky sestavil: Martin Alt