Aktuality 09/09/2019

Ze sociálního světa #31

Září je v plném proudu a tento týden začínáme s novinkami o transformaci bydlení pro hendikepované, příběhem herečky s dcerou, která trpí autismem, pozvánkou na Social Business Breakfast, otevřením zařízení paliativní péče a mnohem více.

Sociální podnik Etincelle otevírá bistro v Nové radnici na Mariánském náměstí v Praze 1. Primátor Zdeněk Hřib, Jan Čižinský, spisovatelka Bára Nesvadbová.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Archiv Praha.eu

1) Na Mariánském náměstí je otevřené nové Bistro Mezi řádky

Se začátkem školního roku se znovu otevřelo bistro v Nové radnici na Mariánském náměstí v Praze 1. S novým provozovatelem, skupinou sociálních podniků Etincelle, která v roce 2018 získala ocenění EY společensky prospěšný podnikatel roku, přichází do prostor bistra i zcela nový koncept a řada pozitivních změn. Informace o bistru čtěte na portálu Praha.eu.

2) Jak známá herečka zvládá výchovu dcery s autismem?

Mahulena Bočanová nemá snadný život. Její dcera totiž trpí autismem a vyžaduje dennodenní péči. Mahulena si ale přesto nestýská, a to i když je na péči o dceru Márinku sama, neboť se s manželem Viktorem Mrázem před lety rozešla. V rozhovoru se svěřila, že k autismu se přidala před pár lety ještě epilepsie a vysvětlila, proč se nebojí o svých problémech veřejně hovořit. Více v rozhovoru na webu iDnes.cz.

3) Social Business Breakfast hostí v září Neziskovky.cz

Pravidelné neformální setkání lidí, kteří se aktivně zabývají společensky prospěšným podnikáním a inovacemi. Každý měsíc se setkávají zástupci sociálních firem, ministerstev, neziskovek, oddělení CSR velkých společností, bank i univerzit. Pokud vás zajímá, jak takové setkání probíhá, pak si přečtěte bližší informace na portálu Českého sociálního podnikání.

4) V Praze se otevře zařízení paliativní péče pro mentálně postižené

V Domově Sulická v Praze se otevřela domácnost pro mentálně postižené v závěrečné fázi života. Je to první zařízení svého druhu v České republice. Pražský magistrát na jeho vznik přispěl 72 miliony korun. K dispozici je tu osm jednolůžkových a jeden dvoulůžkový pokoj, zhruba polovinu kapacity Domov obsadí vlastními klienty, uvedla na novinářské prohlídce prostorů ředitelka Domova Sulická Lenka Kohoutová. O otevření psal portál Zdravotnictví a medicína.

5) V Boršicích vznikne chráněné bydlení pro lidi s postižením

V Boršicích na Uherskohradišťsku bude od listopadu letošního roku fungovat chráněné bydlení pro šest lidí se zdravotním postižením. Novinářům to řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Zřízení pobytové sociální služby schválili krajští radní. Rozhovor naleznete v magazínu Týden.

6) Roste nové transformované bydlení

Krajský Domov Háj, zajišťující sociální pobytovou službu pro hendikepované, prochází procesem transformace. Jeho první klienti už bydlí na dvou adresách ve Světlé nad Sázavou. Právě tam se přestavují další dvě nemovitosti tak, aby se mohlo mezi běžnou uliční zástavbu v centru obce časem přestěhovat dalších dvanáct klientů. Více informací o transformaci naleznete na webu kr-vysočina.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt