Aktuality 02/09/2019

Ze sociálního světa #30

Prázdniny za námi a my pokračujeme v tradiční rubrice Ze sociálního světa. Tentokrát na téma sportu a hendikepu, environmentálního sociálního podnikání, vozíkohraní nebo problému s názvem produktu v chráněné dílně. Vítejte.

Vozíčkáři hrající basketbal.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Vinohradské Vozíčkohraní

1) Jaké to je sportovat s hendikepem?

Celou řadu disciplín a netradičních sportovních pomůcek si mohli návštěvníci vyzkoušet na lipenské pláži na Dnu s hendikepem, který se konal v rámci již osmého ročníku největšího sportovního festivalu v Česku Lipno Sport Fest 2019. Informace o akci přinesl Českobudějovický Deník.

2) Environmentální sociální podnikání v praxi

Projekt Mýdlárna Koukol získal v roce 2018 podporu z Operačního programu Zaměstnanost. Řeší tedy i problém znevýhodněných osob na trhu práce. Vznikly tak tři pracovní místa pro rodiče pečující o malé děti a osoby v předdůchodovém věku, které v regionu složitě shánějí uplatnění. Přečtěte si skvělý rozhovor s členy projektu na portálu České sociální podnikání.

3) Tradiční Vinohradské vozíkohraní rozjede oslavy kulatého výročí Ligy vozíčkářů

Liga vozíčkářů letos slaví 30 let od založení a oslavy kulatého jubilea odstartuje 8. září Vinohradské vozíkohraní. Tradiční akce brněnské organizace se bude konat v prostranství vedle sídla Ligy vozíčkářů ve Vinohradech. Akce je určena široké veřejnosti. Přijít může každý, kdo se chce pobavit a zároveň se dozvědět něco o životě s hendikepem. Více informací o akci na Brněnské Drbně.

4) Neslyšící tenista udivuje svět

21letý Korejec je neslyšící, přesto se dokázal prosadit mezi tenisové profesionály. A jako první muž s takovým handicapem vyhrál ve středu zápas na ATP Tour. Obrovský počin, uvážíme-li, že slyšet zvuk strun, když raketa udeří do míče, je pro tenisty zcela klíčové k určení rychlosti i rotace úderu soupeře. Článek o tomto sportovci naleznete na webu iSport.cz.

5) Češka Pechová jako první hendikepovaná plavkyně zdolala La Manche

Česká plavkyně Markéta Pechová, jako první hendikepovaná žena zdolala kanál La Manche. Úžinu mezi Velkou Británií a Francií v neděli přeplavala za 12 hodin a 31 minut. O této události píše portál Sport.cz.

6) Pivo z chráněné dílny mění název

Pivovar Chříč je minipivovar na severním Plzeňsku, který obnovil svou činnost před čtyřmi lety a funguje jako chráněná dílna. Na pozicích pivovarské chasy zaměstnává desítku lidí s mentálním postižením. Nyní mění kvůli sporu s indickou diplomacií název svého piva typu India Pale Ale. Původní název Mahátma s vyobrazením duchovního Mahátmy Gándhího nahradí v Česku populární indián Vinnetou. Pivovar speciál s Gándhím na základě přání indické ambasády tento víkend stáhne z prodeje. O sporu informuje web Aktuálně.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt