Aktuality 18/02/2019

Ze sociálního světa #3

Týden se s týdnem sešel a my jsme pro vás sestavili další souhrn zajímavostí ze sociálního světa. Mezi dnešní témata patří například oslava jednoho z nejstarších ústavů pro postižené děti, příběh hendikepovaného boxera, problémy oblíbené kavárny a nebo rozhovor s paralympionikem.

Ze světa sociálního podnikání
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Ústav pro postižené děti slaví 100 let

Kociánka, tak se nazývá nejstarší ústav pro postižené děti na Moravě a právě letos slaví 100 let od svého založení. Portál iDnes zdokumentoval historii tohoto ústavu, s čím vším se za tak dlouhou historii potýkali jeho členové a také zjistil jejich plány do budoucna.

2) Chráněná dílna spolupracuje se skláři v Dubí

Zaměstnanci dubské sklárny se rozhodli sbírat staré rifle, které následně putují do chráněné dílny společnosti Arkadie, kde z nich místní zdravotně postižení dělají originální výrobky. Vznikají tu kabelky, zástěry, polštáře a chňapky. Na fotografie a reakce místní pracovnice, se můžete podívat v článku Skláři v Dubí sbírají rifle, pak se z nich šijí kabelky a zástěry.

3) Kavárna opět bojuje s nízkou návštěvností

Na našem portálu jste se mohli dočíst o zajímavém příběhu kavárny AdAstra, které v loňském roce hrozilo uzavření. Vše se začalo koncem roku zlepšovat a to především díky sociálním sítím. Po několika měsících však zájem o kavárnu opět polevil a návštěvnost není taková, jakou by vedení chtělo mít. Jak se s tím aktuálně snaží vypořádat, se můžete dozvědět v této reportáži.

4) Hendikepovaný boxer soupeří se zdravými protivníky

Řek Vaggelis Chatzis bojoval již v útlém věku se zhoubným nádorem v pravé ruce. Lékaři mu poté museli část ruky amputovat. Proto by asi málokdo tušil, že se z chlapce stane nadaný sportovec. Nyní v ringu bojuje proti zdravým boxerům a je velmi úspěšný. Jeho cestu si přečtěte ve slovenském magazínu.

5) Nová edice dětských knih o hendikepech

Nakladatelství Pasparta vydává edici čtyř knih s názvem Má to háček. Každý ze čtyř dílů se věnuje jinému hendikepu nebo těžké životní situaci. Dočtete se o střídavé péči, hyperaktivitě, autismu či šikaně. Více informací zjistíte na stránce nakladatelství.

6) Paralympionik Povýšil chce do politiky

S paralympionikem Janem Povýšilem jsme na našem portálu měli již řadu rozhovorů. Řešili jsme nejrůznější témata, která si u nás můžete přečíst. Nyní se rozpovídal pro Reflex o tom, jaká byla jeho cesta a nebo například proč se chce angažovat v politice.

Novinky sestavil: Martin Alt