Aktuality 19/08/2019

Ze sociálního světa #28

Tento týden se zabýváme tématem sportu pro dobrou věc, bezpečností před podvodníky, zálohami na sociální projekty, hendikepovaným mistrem v cyklistice, počtem hendikepovaným u nás a seminářem sociálního podnikání. Vítejte u dnešních aktualit.

Alena Schillerová, ministryně financí ČR.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Michaela Danelová, iRozhlas.cz

1) Na Smíchově si může každý hodit pro dobrou věc

Hoď si pro dobrou věc. Tak se jmenuje charitativní akce České basketbalové reprezentace, která odstartovala v neděli na smíchovské náplavce. Každý proměněný koš přispěje českým basketbalistům na vozíku. Start této akce zdokumentovala ČT Sport.

2) Jak podvodníci hrají na city

Zazvoní telefon a operátor na druhém konci linky osloveného prosí, aby podpořil místa v chráněných dílnách pro zdravotně postižené. Je to mimořádně snadné – stačí zakoupit „výrobek prvotřídní kvality“. Háček je v tom, že výtěžek z prodeje zpravidla nedoputuje tam, kam by měl. Na celou problematiku se v článku zaměřil portál iDnes.cz.

3) Ministerstvo financí chce zrušit zálohy na sociální projekty z evropských dotací

Ministerstvo financí v čele s Alenou Schillerovou chce změnit pravidla pro vyplácení dotací z Evropského sociálního fondu. Peníze na takzvané měkké projekty by tak měli žadatelé v příštích letech čerpat až zpětně. Kompletní informace přináší web iRozhlas.cz.

4) Hendikepovaný mistr v cyklistice a jeho pohled na mladé

Dvaadvacetiletý Vladislav Gittler je sportovcem tělem i duší, i když je od narození mentálně znevýhodněný. Loni vyhrál Mistrovství České republiky horských kol. Když může, je neustále v pohybu, má cíl a nechápe, jak můžou jeho vrstevníci prosedět hodiny a hodiny u počítače, když jsou zdraví a nic jim nebrání v pohybu. Skvělý rozhovor s ním připravil magazín Sport.cz.

5) V Česku žije přes milion lidí s hendikepem, desetina z nich si ani nenakoupí

Při prvním průzkumu Českého statistického úřadu přímo v domácnostech vyšlo najevo, že více než sto tisíc lidí si kvůli svému zdravotnímu omezení nezvládnou sami připravit jídlo nebo se pohybovat venku. Více než 180 tisíc lidí si ze stejného důvodu nedokážou bez asistence nakoupit. Statistici navíc upozorňují, že 117 tisíc lidí se zdravotním omezením postrádá potřebnou pomoc. Kompletní statistiku naleznete na Aktuálně.cz.

6) Přidejte se na seminář o sociálním podnikání

Řídicí orgán IROP spolu s Centrem pro regionální rozvoj České republiky zvou na seminář pro žadatele k 90. výzvě IROP „Sociální podnikání pro KPSVL“ v Praze. Budete detailněji seznámeni s parametry výzvy, podporovanými aktivitami, způsobilými výdaji, povinnými přílohami žádosti apod. Program, přihlašovací formulář a více informací k semináři naleznete na webu IROP.

Novinky sestavil: Martin Alt