Aktuality 05/08/2019

Ze sociálního světa #26

Prázdniny jsou v polovině a my zdárně pokračujeme ve sběru novinek nejen ze sociálního podnikání. Tento týden řešíme, jak se může podnik dostat od terapie k podnikání, proč úspěšný e-shop pomáhá nevidomým, kde se řeší nová chráněná bydlení, zda se správně čerpají dotace a mnoho dalšího. Vítejte u prázdninových aktualit.

Ředitelka spolku Náruč Zuzana Dudáková a Petra Klusoňová, jedna z baristek Modrého domečku.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Helena Truchlá

1) Duševně nemocní budou vyrábět čokoládu

Od terapie k podnikání. Kavárna Modrý domeček v Řevnicích u Prahy zaměstnává více než dvě desítky lidí s kombinovaným postižením a duševními nemocemi. Díky penězům z evropského rozpočtu teď úspěšný podnik čeká rozšíření. V nové velké provozovně začne vyrábět i čokoládu. Rozhovor se členy podniku přináší portál Aktuálně.cz.

2) Rohlík.cz usnadnil nákup nevidomým

Mnozí nevidomí a slabozrací zákazníci nemají rádi nakupování v kamenných prodejnách. Nákup potravin na internetu jim ovšem komplikuje špatná přístupnost webu. Zjednodušit objednávku se snaží internetový supermarket Rohlik.cz spolu se specialisty z Master Internet. Jak toho docílí, popisuje web Inspirate.cz.

3) Senátor o tématu sociálních služeb

Senátor Milan Štěch se v Centru sociálních služeb v Jindřichově Hradci setkal s ředitelem Jiřím Blížilem a vedoucím projektu Chráněné bydlení Naplno Alešem Adamcem. Předmětem diskuse byly otázky transformace sociálních služeb formou chráněného bydlení. Podrobné informace o návštěvě naleznete na Facebooku.

4) Jihlava chystá nové chráněné bydlení pro osoby se zdravotním postižením

Cílem projektu je podpora sociálního začleňování osob se zdravotním postižením, která je uskutečňována poskytováním sociální služby chráněné bydlení, individuálnější péčí pracovníků v sociálních službách a aktivizací klientů. Kompletní přehled o projektu se nacházejí na webu Jihlava.cz.

5) Ministerstvo práce a sociálních věcí úspěšně čerpá evropské peníze

Ministerstvo práce a sociálních věcí s měsíční periodicitou vyhodnocuje, jak postupuje realizace Operačního programu Zaměstnanost a Operačního programu potravinové a materiální pomoci, aby ověřili, že evropské prostředky jsou použity na hlavní potřeby a vše postupuje podle plánu. Jak si tyto operační programy vedou, zjistíte v tiskové zprávě MPSV.

6) Kladenský soubor Taška léčí pomocí divadla

Mental Power Prague Film Festival je jediný filmový festival na světě pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Letošní ročník vyhrál soubor Taška Kladno s filmem Čert a Káča, jehož členy jsou také klienti s Downovým syndromem a právě na tento soubor se v článku zaměřil portál iRozhlas.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt