Aktuality 29/07/2019

Ze sociálního světa #25

S pětadvacátým dílem pravidelných aktualit ze sociálního světa přichází nová úvodní grafika. Vše ostatní ale zůstává. Dnes se dozvíte o novém portálu práce a sociálních věcí, prosperující firmě se sociálním přesahem, novém domově pro sociální služby a v neposlední řadě o veletrhu, na kterém se prezentuje nejen sociální podnikání.

Sociální firma My Boo vyrábí jízdní kola z bambusu.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Archiv My Boo

1) Medaile z Evropského poháru

Dvě zlaté, jedna stříbrná a tři bronzové medaile. To jsou úspěchy českých handicapovaných lukostřelců z Evropského poháru v Novém Městě nad Metují. Sportovcům se dařilo, jak v individuálních kategoriích, tak v těch týmových. Reportáž z turnaje přináší portál Aktuálně.cz.

2) Junior Achievement nejen o sociálním podnikání

Junior Achievement už přes 100 let učí studenty podnikat. V Česku jím prošli zakladatel Socialsharks i pražský primátor. Na jejich letošním veletrhu rozhodne deset odborných porot o vítězích v jednotlivých kategoriích, kteří postoupí do superfinále. V těchto kategoriích, se kromě sociálního podnikání setkáme také s finančním řízením, prezentací na pódiu, vzhledem stánku, marketingem a dalšími. Kompletní informace se dočtete na webu CzechCrunch.cz.

3) Domov pod hradem Žampach otevře dva nové domky v Letohradě

Dvanáct obyvatel z Domova pod hradem Žampach se během září přestěhuje do nového bydlení v lokalitě Nad Bažantnicí v Letohradě. Stavbu dvou domků v ulici U Biatlonu a U Obory realizoval Pardubický kraj v rámci projektu Transformace pobytových sociálních služeb s dotací z Integrovaného regionálního operačního programu. O projektu informuje portál Pardubickýkraj.cz.

4) Rozhodování o přesunu Agentury pro sociální začleňování

Kabinet by měl v těchto dnech rozhodovat o přesunu Agentury pro sociální začleňování z Úřadu vlády ČR na Ministerstvo pro místní rozvoj, kde by měla být od ledna příštího roku. V podkladech pro jednání vlády chybí, kolik pracovníků a jak velký rozpočet se přemístí. S přesunutím agentury nesouhlasí Unie zaměstnavatelských svazů a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Více o jednání a přesunu píše web Romea.cz.

5) Bambusová kola pro dobrou věc

Firma My Boo je dnes největším výrobcem bambusových kol s pětadvacetičlenným týmem v Německu a pětatřicetičlenným týmem v Ghaně. Ve svém projektu spojili vše, co chtěli – byznys, udržitelnost a sociální podnikání, kdy zaměstnávají muže a ženy přímo v Ghaně. Tam také staví školu a přispívají na studijní stipendia. Skvělý rozhovor se zakladateli firmy uskutečnil časopis Forbes.

6) Nový portál práce a sociálních věcí poběží od srpna

Od 1. srpna 2019 se spustí nové jednotné portálové řešení práce a sociálních věcí, jež nahradí dosavadní portály. Jaké změny přinese zaměstnavatelům uznaným za zaměstnavatele na chráněném trhu práce a odběratelům náhradního plnění? Kompletně na portál Pohoda.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt