Aktuality 15/07/2019

Ze sociálního světa #23

Polovina července je za námi a my jako každý týden přicházíme s novinkami ze sociálního světa, které vám díky této rubrice neuniknou. I dnes na vás tedy čeká šest zajímavostí z portálů celého Česka.

Ze světa sociálního podnikání.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Filmová hrdinka navzdory hendikepu

Snímek Dafne, jenž na letošním Berlinale získal cenu kritiků FIPRESCI, byl uveden také na karlovarském filmovém festivalu. Hrdinkou je mladá žena trpící Downovým syndromem, která se musí srovnat s náhlou ztrátou matky. Navzdory hendikepu je to právě pozitivní energií nabitá Dafne, která se ujme role jakési pečovatelky o truchlícího otce. Více o filmu zjistíte na portálu Novinky.cz.

2) Velký zájem o výzvy MAS Šternbersko zaměřené na sociální oblast

Do pátku 21. 6. 2019 měli zájemci možnost podávat projekty do dvou výzev MAS Šternbersko zaměřených na podporu sociálního začleňování a rozvoj/založení sociálního podnikání. Do výzvy MAS Šternbersko, OPZ – Sociální začleňování byly předloženy čtyři projekty s celkovými náklady převyšujícími 8 mil. Kč. Do výzvy MAS Šternbersko, OPZ – Sociální podnikání 2 pak byly předloženy dva projekty v celkové hodnotě přesahující 5 mil. Kč. Více o projektech na webu MAS Šternbersko.

3) Na Colours bez bariér

Pořadatelé festivalu Colours of Ostrava se i v letošním roce se těší na ZTP a ZTP/P návštěvníky, pro které mají již tradičně připravený nadstandardní servis. Věří, že i díky těmto službám zavítá na festival ještě více zdravotně znevýhodněných návštěvníků nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Více o možnostech pro tyto návštěvníky naleznete na oficiálním webu Colours.

4) Co hrozí spekulantům se sociálními byty?

Vrácení dotace a stoprocentní penále. Ministryně Klára Dostálová popsala, co hrozí spekulantům se sociálními byty. Úředníci již pátrají po hříšnících, kteří zneužili peníze na podporu sociálního bydlení. Na celé video se můžete podívat na portálu Televize Seznam.

5) Bezbariérové cestování v teorii i praxi

Metropolitní univerzita Praha rozšiřuje od zimního semestru 2019/2020 nabídku svých studijních programů, z nichž si mohou vybírat také studenti programu Škola bez bariér, o nově akreditovaný profesní studijní program Cestovní ruch. O zaměření programu vyšel rozhovor, který naleznete v magazínu Mosty.

6) Pojišťovny loni vrátily na doplatcích za léky šestkrát více

Zdravotní pojišťovny vrátily pacientům za rok 2018 nadlimitní doplatky za léky za minimálně 560 milionů korun. Z toho se průměrně 97 % prostředků dostalo zpět do peněženek důchodců nad 65 let. Vyplývá to z šetření, které provedl tým senátora Jaroslava Malého u všech zdravotních pojišťoven v ČR. „Novela zákona splnila účel. Vrací se dramaticky více peněz, a navíc té příjmově nejohroženější skupině,“ říká senátor prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc. Celou tiskovou zprávu naleznete na portálu Zdravotnictví a Medicína.

Novinky sestavil: Martin Alt