Aktuality 10/05/2024

Ze sociálního světa #199 ADRAběh 2024; Zlatá vážka; Snídaně s nezvaným hostem; běžec s Downovým syndromem a opravdu změní umělá inteligence úplně všechno?

Májové novinky ze sociálního světa jsou tady. Aktuálně do 21. května 2024 můžete svým během či chůzí podpořit dobrovolnictví s ADROU. Přidat se můžete k některému z běhů ve 12 městech po celé ČR nebo „virtuálně“, kdy a kde vám vyhovuje. Odstartoval také druhý ročník cen Zlatá vážka. Do 15. června 2024 opět hledá nejlepší příběhy sociálního podnikání. Anebo je libo posnídat s nezvaným hostem ve společnosti ERGO Aktiv? A něco navíc, podcast o AI na open.spotify.com, nebo londýnský maraton.

foto | Courtesy TCS London Marathon

Umělá inteligence jako příležitost, nebo hrozba?

Otázka, kterou teď ve veřejném prostoru potkáváme neustále. Jak na ni odpověděl „boomer“ Petr – pro něj je to temná budoucnost, Veronika z Generace Z vyhlíží nekonečné horizonty využití, a co influencer zabývající se AI Svatopluk Barka? Poslechněte si podcast Generační konflikt.

Zlatá vážka

Cílem ocenění je popularizovat téma zaměstnávání zdravotně a sociálně znevýhodněných osob, práci sociálních podniků a vytvářet inspiraci pro spolupráci mezi sociálními firmami a veřejnými institucemi. Nedílnou součástí je mezinárodní přesah soutěže, který přinese sdílení zkušeností spolupráce mezi sociálními podniky a státní správou či samosprávou ze zahraničí.

Dobrovolnictví ADRA

Mít si s kým popovídat, zasmát se, podělit se o to, co nás tíží. Pro někoho samozřejmost, pro jiné vzácnost. Jako třeba pro děti v dětských domovech, osamělé seniory a seniorky, dlouhodobě nemocné či lidi se zdravotním a mentálním postižením. Prostřednictvím dobrovolnických center po celé republice propojují lidi ochotné pomáhat s těmi, kteří pomoc potřebují, provozují charitativní ADRA obchody a pořádají různé akce. Aktuálně vybíhají na další ročník ADRAběh 2024 aneb Nekonečný příBĚH pomoci.

Snídaně s nezvaným hostem

Zážitkový program proti stresu, který spojuje zdravou snídani a nevšední zážitek s pomocí dobré věci. Pořadatelem je společnost ERGO Aktiv, která poskytuje zážitkové workshopy pro firmy a zaměstnance zaměřené na stres management a prevenci vzniku cévní mozkové příhody. Účastníci si na základě reálného prožitku uvědomí důležitost principů work-life balance a na vlastní kůži si vyzkouší, jak může dlouhodobý stres změnit jejich každodenní život.

Naprosto úžasné

Devatenáctiletý teenager Lloyd Martin dokončil jako nejmladší běžec s Downovým syndromem londýnský maraton v kategorii mentálního postižení (LL2) a v cíli byl oceněn certifikátem Guinessovy knihy rekordů. Uběhl nepřetržitě 14 mil [22,5 km]. Zajímavé video najdete na independent.co.uk.

Novinky sestavila: Pavlína Herynková