Aktuality 04/10/2023

Ze sociálního světa #192 Dobré víly, osobní asistent, předčasně narozené děti, chystají se Dny pro duševní zdraví v Plzni. A sdílej…

Říjnové novinky ze sociálního světa jsou tu pro vás. Dobré víly pomáhají již 8 let. Nejste na to sami, aneb osobní asistence. Téma: Děti předčasně narozené. Dny pro duševní zdraví v Plzni proběhnou od 9. do 13. října 2023. A sdílej…

Aktuálně ze sociálního světa: ledovec.cz

 1. Dobré víly

Od roku 2015 pomáhají dětem z dětských domovů. Potkávají se s nimi každý týden, a tak už znají příběh každého z nich. Jejich záliby, radosti i trápení. Dávají jim svůj čas, lásku a pozornost, kterou potřebují daleko víc, než hromady hraček. V létě vzali 60 dětí ze sedmi dětských domovů na dobrodružnou výpravu s Odysseou na její rodný ostrov. Tradiční tábor v Jizbici proplétalo téma Starých řeckých bájí a pověstí a vydařil se. Všechno podrobně naleznete na blog.dobrevily.cz.

2. Osobní asistent

Vídáme to, slýcháme to, ale přesto si možná někteří z nás říkají, mně se to stát nemůže. Ale jedna vteřina může otočit život vzhůru nohama každému. Nehody, které omezí pohyb, vážné nemoci v rodině, odchody nejbližších. Musíme na to být sami? Nikoliv, i u nás existuje několik podpůrných skupin a terénních služeb, které nabízejí osobní asistenci. Naslouchejte na hradec.rozhlas.cz.

3. Předčasně narozené děti

Americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) informoval o schůzce expertů, kteří posuzovali, za jakých podmínek by FDA povolil první klinické testy umělé dělohy. Předčasný porod vystavuje novorozence enormním rizikům a děti, které přežijí, si často nesou zdravotní postižení na zbytek života. Zdroj vtm.zive.cz.

4. Sdílej…

Slovo handicap je v podstatě znevýhodnění, a to v konkrétním směru, který má být vždy určen a hlavně nemá chybět slovo lidé, člověk a podobně. Protože především jsme lidé jako všichni ostatní, a teprve pak máme nějaké zdravotní postižení, zdravotní handicap. Napíšete-li, řeknete-li lidé se zdravotním handicapem, popřípadě lidé se zrakovým, sluchovým, tělesným či jiným handicapem, tak je to v pořádku. Inspirativní příspěvek čtětene na horydoly.cz/turisté/.

5. Dny pro duševní zdraví v Plzni

Organizace Ledovec vytváří v Plzeňském kraji prostředí, které pomáhá lidem s duševním onemocněním na jejich cestě zotavení. Podívejte se na kompletní program letošních Dnů pro duševní zdraví v Plzni, které proběhnou od 9. do 13. října 2023 v plzeňském Moving Station na Jižním Předměstí. Těší se na viděnou! Mrkněte na ledovec.cz.

Novinky sestavila: Pavlína Herynková