Aktuality 08/11/2023

Ze sociálního světa #193 Hudba spojuje pomoc se zážitkem; proč mluvíme řečí terapeutů; odvaha měnit budoucnost; onemocnění epilepsie; soutěž Buďte inspirativní

Listopadové novinky ze sociálního světa jsou tady pro vás. Proč v současnosti mluvíme často řečí terapeutů? Hudba spojuje pomoc se zážitkem. Jsou mezi námi a mají odvahu měnit budoucnost. Elipsie, jedná se o rozsáhlou skupinu neurologických, nikoliv psychických, onemocnění. Soutěž Buďte inspirací zná své vítěze. 

Aktuálně ze sociálního světa. | zdroj: Hudba spojuje pomoc se zážitkem

1. Proč mluvíme řečí terapeutů?

„Mám trauma, chci safe space.” Slova jako OCD, PTSD, ADHD nebo toxické vztahy patří do ordinací terapeutů, psychologů nebo odborníků na psychiatrii. Jak se dostala do naší komunikace? Je „terapeutická mluva“ skutečně nová? Tomu se velmi podrobně věnuje nový díl podcastu Studio N.

2. Spojují pomoc se zážitkem

Nadační fond Melodio pomáháme všem, kteří chtějí roztáhnout v životě křídla, ačkoli žijí s handicapem. Z výtěžku koncertů a prodeje hudby jim poskytují kouče a terapeuty. Nové vize znamenají nový život. Věří, že ať už člověka potká těžký úraz, nemoc nebo jiné strasti a jeho dosavadní život se rázem obrátí vzhůru nohama, nejdůležitější je najít v sobě motivaci to překonat a začít objevovat svůj nový potenciál. Koncerty na melodio.cz.

3. Odvaha měnit budoucnost

Cenu Neuron 2023 pro nadějné vědce získali Kateřina Rohlenová, Tomáš Slanina, Zuzana Kúkelová, Martin Schwarzer, Sylvie Graf, Martin Kozák a Lenka Slavíková. Uděluje se významným českým vědcům, kteří působí doma i v zahraničí a kteří svým objevem nebo dlouhodobou prací zásadně přispěli k rozvoji vědy, posílili jméno České republiky a jsou vzorem a inspirací pro ostatní členy vědecké komunity. Zdroj neuron 2023.cz.

4. Elipsie. Žádná křeč!

Společnost E, nezisková organizace, lidem s epilepsií pomáhá již 33. rokem a to napříč celou Českou republikou. Před nějakou dobou odstartovali projekt Epizóna, ve kterém se věnují epilepsii v práci. V rámci multidisciplinárního týmu odborníků problematiku kompletně zpracovali od A do Z a nyní o ní školí ve firmách a předávají know-how ostatním. Jak školení vypadá zjistíte na spolecnost-e.cz.

5. Buďte inspirací

Krajská soutěž Buďte inspirací má vítěze. Kategorii Inspirativní sociální podnik ovládl Hradec Králové. Odborná porota prvenství přiřkla rodinné firmě Propagační podnik HK. V hlasování veřejnosti nejvíce uspěl Spolek rodičů a přátel zdravotně postižených dětí Daneta. Čtěte on-line v hradecky.denik.cz.

Novinky sestavila: Pavlína Herynková