Aktuality 17/06/2019

Ze sociálního světa #19

Náš pravidelný přísun informací ze sociálního světa se hlásí také v 25. týdnu tohoto roku. I v těchto parných dnech však s novinkami nešetříme. Tentokrát zjistíte, kde se otvírá zkušební byt pro hendikepované, jak to vypadá s financemi pro kraje na sociální služby a zda sociální služby dostanou výjimku z EET. Dozvíte se také, kde se hrály hry bez bariér a mnoho dalšího. Vítejte.

Ze světa sociálního podnikání.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Byt na zkoušku pro hendikepované

Hendikepovaný člověk má složitější vylétnutí z hnízda, než ten zdravý. Proto Liga vozíčkářů chce těmto lidem pomoci na startu jejich samostatného života vybudováním tréninkového bytu. Jde o prostor, kde bude možné si nacvičit samotné úkony v domácnosti, jako je vaření, praní a jiné práce nezbytné pro samostatný život. Jak bude byt vypadat a další podrobnosti, zjistíte na Brněnském webu.

2) Kde vzít finance pro kraje na sociální služby?

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí a Alena Schillerová, ministryně financí, řeší otázku, z čeho zaplatí krajům za sociální služby, přičemž kraje požadují dvě miliardy korun. Návrh Maláčové použít 1,5 miliardy korun z rozpočtové rezervy, je pro Schillerovou nereálný. Jednalo by se vlastně o rozpuštění tohoto fondu. Tato částka činí polovinu celkové rezervy, říká Schillerová. Podrobnosti zjišťoval portál Aktuálně.cz.

3) Neobyčejně obyčejná věc

Jak uvařit chutné jídlo, připravit jednoduchou pomazánku, či si namazat chléb a uvařit kávu na svačinu, mohou díky nové cvičné kuchyni klienti třebíčského stacionáře v Družstevní ulici. Pro „zdravého člověka“ velmi obyčejná činnost, ale pro obyvatele tohoto stacionáře a chráněného bydlení, někdy nepřekonatelná překážka. Jak se s těmito aktivitami lidé vypořádali, zdokumentoval Třebíčský Deník.

4) ČSOB otvírá grant pro sociální podniky

ČSOB otvírá sedmý ročník grantové spolupráce, ve které rozdělí jeden milion korun. Podpořeny budou projekty sociálních podniků, které povedou k jejich dalšímu rozvoji a profesionalizaci. Jak celá spolupráce funguje a jaké jsou podmínky, se můžete dočíst na webu Roklen24.

5) Sociální služby dostanou výjimku z EET, rozhodli poslanci

Do elektronické evidence tržeb (EET) se nebudou muset zapojit provozovatelé sociálních služeb. Návrh opoziční ODS totiž podpořila i vládní sociální demokracie. Kompletní podrobnosti o této výjimce poskytl portál Peníze.cz.

6) Na statku v Miskovicích se hrály Hry bez bariér

Tradiční Hry bez bariér uspořádalo Sdružení pro hipoterapii Dítě a kůň na statku v Miskovicích. Události se zúčastnilo na stovku klientů z různých organizací. Jaké podniky to byly a co na organizace dne řekla ředitelka projektu? Dočtete se v reportáži Kutnohorského Deníku.

Novinky sestavil: Martin Alt