Aktuality 18/07/2023

Ze sociálního světa #189 Stezka korunami stromů, road movie Karavan, Guinessův rekord, Zlatá hokejka pro nejlepšího parahokejistu a lékař říká, že slepota odděluje, ale hluchota bohužel dělí

Červencové novinky ze sociálního světa jsou tu pro vás. Stezka korunami stromů je v Krkonoších bezbariérová, vozíčkář překonal Guinessův rekord, těšte se na film Karavan. Zlatá hokejka pro nejlepšího parahokejistu je udělena. A co řekl MUDr. Jakub Dršata z oddělení ORL Fakultní nemocnice v Českém rozhlase v Hradci Králové?

Aktuálně ze sociálního světa. | zdroj: treetop-walks.com

 1. Stezka korunami stromů

Stezka korunami stromů se nachází na okraji Janských Lázní v Krkonoších v celkové délce 1511 metrů a je zakončena výstupem na 45 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Návštěvníci se na zážitkové a naučné trase vydají od kořenů, přes visutý chodník a unikátní podzemní jeskyni až ke korunám stromů na vrcholu vyhlídkové věže. Stezka je v celé své délce bezbariérová, mohou ji navštívit i návštěvníci s hendikepem či rodiny s dětmi. Více informací na treetop-walks.com.

2. Road movie o matce a postiženém synovi

Vlastní zkušenost s výchovou hendikepovaného syna otiskla režisérka Zuzana Kirchnerová do filmu s názvem Karavan, který se právě začal natáčet nedaleko italské Boloni. Celovečerní česko-italsko-slovenský snímek bude po svém dokončení uveden na filmovém festivalu v Cannes. O natáčení nového filmu informuje ctk.cz.

3. Vozíčkář překonal Guinessův rekord

Britský silák na invalidním vozíku dokázal táhnout desetitunový kamion. Dave Walsh z Chippenhamu se Yale se svým výkonem nespokojil a už trénujeme by mohl tahat těžší, až dvacetitunovou zátěž. Dave trpí roztroušenou sklerózou a v současné době je držitelem titulu Nejsilnějšího postiženého muže na světě. Video na vice.idnes.cz.

4. Slepota odděluje lidi od věcí, zatímco hluchota bohužel dělí lidi od lidí

Řekl MUDr. Jakub Dršata v inspirativním a poutavém rozhovoru pro Český rozhlas Hradec Králové v rozhlasové kavárně. Zkrácená verze ke čtení nebo poslech celého rozhovoru na hradec.rozhlas.cz.

5. Zlatá hokejka

Radek Zelinka si převzal zasloužené ocenění Zlatá hokejka pro nejlepšího parahokejistu sezóny. Parahokeji se věnuje tři roky, přesto to dotáhl v reprezentaci už ke kapitánské pásce. A co víc, celý svůj tým nedávno dovedl také na Mistrovství světa v kanadském Moose Jaw k historicky první medaili pro český parahokej. Podrobnosti na parahoskey.cz.

Novinky sestavila: Pavlína Herynková