Aktuality 01/06/2023

Ze sociálního světa #188 Cena Olgy Havlové, festival ve Zlíně i pro zrakově hendikepované, novinka pro neslyšící v Paříži, kapela The Tap Tap a pomoc ze sbírky Srdce dětem

Červnové novinky ze sociálního světa jsou tu pro vás. Cena Olgy Havlové byla předána. První červnový týden patří ve Zlíně i zrakově hendikepovaným dětem. Unikátní novinka v pařížské filharmonii pro neslyšící. Jedličkův ústav a kapela The Tap Tap. Sbírka Srdce dětem pořád pomáhá.

Aktuálně ze sociálního světa. | zdroj: zlinfest.cz

1. Cena Olgy Havlové předána

„Tuhle cenu beru jako povzbuzení. Já jsem vlastně kluk, který si plní své sny a nebýt skvělých lidí, kteří mě ve všem podpořili a podrželi, nebyl bych tam, kde jsem. Do budoucna bych chtěl ukázat krásu sportů, které dělám, i dalším hendikepovaným lidem, konkrétně surfingu. Aby věděli, kam až se dokážou dostat,“ řekl oceněný architekt a asistent soběstačnosti Filip Pšenčík pro ctk.cz.

2. Zlínský festival i pro zrakově hendikepované

„Projekty Radost tvořit a Kavárna Potmě nebudou jedinými akcemi, kterými chceme přiblížit vidícím svět nevidomých. Festival společně s Českým rozhlasem Zlín nabídne zrakově hendikepovaným možnost zúčastnit se filmových projekcí Krakonošovo tajemství, Tajemství pana M a Děti Nagana s audio komentářem, uvedla mluvčí. Festival se letos bude konat 63. rokem, a to od 1. do 7. června, podrobnosti na zlinfest.cz.

3. Novinka pro neslyšící v Paříži

Pařížská filharmonie bude od příští sezony nabízet vibrační batohy, které umožní neslyšícím a nedoslýchavým vnímat hudbu zprostředkovaně. Všechny batohy v sále ovládají pořadatelé pomocí jediného tabletu, posluchači si nemusí nic stahovat do svých telefonů. Na novince koncertní sál spolupracuje s firmou SoundX, která vymyslela technologii využívající umělou inteligenci. Ta přepíše všechny zvuky v sále do vibrací, které posluchači ucítí.

4. Kapela The Tap Tap

Za svou existenci si kapela hudebníků s hendikepem vydobyla pevné místo na české hudební scéně a mnohokrát úspěšně koncertovala v zahraničí. Skupina je známá svými melodickými rytmickými skladbami s vtipnými texty, spoluprací se známými osobnostmi českého rocku a popu a silnou fanouškovskou základnou. Program a info na thetaptap.cz.

5. Pomoc ze sbírky Srdce dětem

Malá Sylvinka trpí tzv. Sotosovým syndromem, což je vzácné geneticky podmíněné vrozené onemocnění, které postihuje přibližně jedno z deseti až patnácti tisíc narozených dětí. Tato nemoc má celou řadu projevů. Typický je např. rychlý vzrůst v novorozeneckém a batolecím období a určitá asymetrie těla, hlava je zvětšená ještě více než zbytek těla. Přečtěte si, jak sbírka funguje a komu pomáhá na portále srdcedetem.cz.

Novinky sestavila: Pavlína Herynková