Aktuality 15/05/2023

Ze sociálního světa #187 Férovost versus rovnost, pohybem pro Paraple, jarní sbírka potravin byla úspěšná, pozor řádí samozvaní odborníci a i slavní lidé pečují

Květnové novinky ze sociálního světa jsou tu pro vás. Téma inkluze a férovosti na úrovni osobní i celofiremní. Hýbejte se s námi a pro Paraple. Terapeuti i pacienti volají po změně zákona. Jak dopadlo jarní kolo sbírky potravin? Diagnóza Alzheimerova nemoc.

Aktuálně ze sociálního světa. | zdroj: opim.cz

1. Open to Big ideas. 

Spojují jakoukoli organizaci, kde jsou rozmanitost, rovnost a začlenění klíčovými hodnotami pro dnešek i zítřek. Svým vlivem a angažovaností formují přítomnost do udržitelné budoucnosti pro každého. „Ve firmách vnímáme velký pokrok v tom, jak vytvářejí inkluzivní prostředí. V diverzitě jsme úplně jinde než před deseti lety.,” říká Jana Tikalová, ředitelka organizace OPIM a spoluzakladatelka D&I Shapers.cz.

2. Připravit, pozor, start!

I letos můžete pohybem podpořit činnost Centra Paraple. Chůzí, jízdou, během – zvolte si aktivitu i tempo podle libosti a přidejte se k jedné z našich jarních akcí. Možná zdoláte osobní rekord, natřete to kamarádům nebo jen překonáte vlastní lenost. Ale určitě pomůžete. Výtěžek ze startovného tvoří významnou položku našeho rozpočtu. Pomáhá financovat hlavní službu Centra Paraple – pobytovou sociální rehabilitaci, která vrací lidi s poškozením míchy zpátky do života. Běh pro Paraple.cz.

3. Umíme pomáhat

Jarní kolo celorepublikové Sbírky v 1540 prodejnách vyneslo 394 tun potravin, z nichž lze připravit až 788 tisíc porcí jídla. Zákazníci byli štědří i v oblasti drogerie, do nákupních košíků přispěli 44 tunami hygienických potřeb. „Z našich statistik vyplývá, že počet lidí v nouzi se průběžně zvyšuje. Důvodem je přetrvávající stav způsobený vysokou mírou inflace a s tím souvisejícími vysokými cenami energií a dalších základních potřeb,“ uvedl Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank. Tisková zpráva jarní sbírka potravin.cz.

4. Řádí „psychošmejdi“?

Pacienti i psychologové volají po novém zákoně, skulinku si totiž ve světě přibývajících psychických problémů našli samozvaní odborníci. Stále častěji tak své služby nabízejí i lidé, kteří nemají patřičné vzdělání ani odbornou praxi, což může mít pro pacienty závažné důsledky. Pacientské organizace a asociace psychoterapeutů proto chtějí, aby zákon jasně stanovil, kdo může pomoc nabízet. Podrobněji na ct24.cz.

5. I slavní lidé pečují

Jak pomoci lidem s diagnózou Alzheimerova nemoc, aby se jim dobře žilo? A co mají za sebou pečující, kteří na svou novou roli nebyli připraveni? O to podělil třeba režisér Jan Hřebejk nebo choreografka Jana Hanušová. Poslechněte si hosty, kteří mají co předat. Jednotlivé epizody v podcastech Aloisovy otázky.

Novinky sestavila: Pavlína Herynková