Aktuality 19/04/2023

Ze sociálního světa #186 Spolek Trend vozíčkářů Olomouc, barber zdarma stříhá děti s hendikepem, lidé žijí život s postižením, viditelným i neviditelným.

Dubnové novinky ze sociálního světa jsou tu pro vás. Spolek Trend vozíčkářů Olomouc v akci. Barber zdarma stříhá děti s hendikepem ve městě Cincinnati v Ohiu. Obě ženy žijí běžný život s postižením, viditelným i neviditelným. Přípravné třídy jsou důležité a mají smysl. Podnikatelské kempy dávají příležitost znevýhodněným mladým lidem z regionů získat šanci.

Aktuálně ze sociálního světa |ilustrační foto: Martin Stolař, MAFRA
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Spolek Trend vozíčkářů Olomouc

Patří k největším poskytovatelům osobní asistence v ČR. Zástupci tohoto olomouckého spolku vozíčkářů oceňují rozvoj spolupráce s městem a dalšími organizacemi při snaze odstraňování bariér ve veřejném prostoru. Ale vnímají rezervy u nově upravených oblastí, mezi které řadí třeba náplavku u řeky Moravy či okolí nové tramvajové trati na sídlišti Povel. Více na webu hanacka.drbna.cz.

Zdarma stříhá děti s hendikepem

Barber shop ve městě Cincinnati v Ohiu se specializuje na vskutku VIP klientelu. Místní barber Vernon Jackson se tu s láskou a péčí stará o děti s hendikepem. Zatímco v pracovní době stříhá běžné zákazníky, na děti si dělá čas ve svém volnu a věnuje jim péči, kterou potřebují. Inspirace na hatefree.cz.

Lidé s hendikepem

Ony jsou pár. Romana nevidí a Daniela má diagnostikovanou úzkostně-depresivní poruchu. Žijí život s postižením, viditelným i neviditelným a nechtějí být litované. Studují, pracují, vychovávají, zkrátka žijí klasickým životem. Přečtěte si rozhovor v heroine.cz.

Škola ani školka?

„Přípravné třídy jsou důležité a mají smysl. V odlehlejších lokalitách kraje mnohdy vyrůstají děti v jiných kulturních a životních podmínkách. Často nejsou zralé, řádně rozvinuté nebo mají nějaký hendikep. Právě přípravná třída je nejlepší způsob, jak děti co možná nejlépe na školu připravit,“ potvrdila Ivana Tvrdoňová, zástupkyně ředitelky Pedagogicko-psychologické poradny Karlovy Vary. O přípravných třídách více v idnes.cz.

Získat příležitost a šanci

Regionální podnikatelské kempy dávají příležitost znevýhodněným mladým lidem z regionů získat šanci si nastavit podmínky pro úspěšný vstup do dospělého života a získat příležitosti pro nastartování své budoucí kariéry a uplatnění ve společnosti. Jejich posláním je tak seznámit účastníky s podnikáním a vzájemnými vazbami mezi zaměstnancem podniku, odborníkem ve svém oboru a podnikatelem. Regionální podnikatelský kemp Zlín na portále zlinsky.denik.cz.

Novinky sestavila: Pavlína Herynková