Aktuality 08/02/2023

Ze sociálního světa #184 | Nominace na Cenu Olgy Havlové jsou v plném proudu, úspěšných 30 let Konta Bariéry, v Rokycanech se má k světu chráněná dílna, pardubičtí zastupitelé si vyzkoušeli život hendikepovaných

Únorové novinky ze sociálního světa jsou tu pro vás. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové letos již po devětadvacáté udělí Cenu Olgy Havlové. Konto Bariéry koordinuje už přes 30 let široké spektrum charitativních projektů. V Rokycanech sídlí jedna z chráněných dílen společnosti IvaB Plus. Zastupitelé si sami vyzkoušeli, jak se žije lidem se zrakovým, tělesným či sluchovým hendikepem. Je to černá gangsterská komedie, ale na zkouškách bylo přesto veselo.

Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Pardubice.eu

Kdo se stane laureátem a převezme bronzovou plastiku Olbrama Zoubka „Povzbuzení“?

„V nadaci si letos připomínáme nedožité 90. narozeniny Olgy Havlové, která neokázale nabízela pomocnou ruku potřebným. Stejně tak neokázale často pomáhají nominovaní kandidáti. Ti ale musí překonat překážky, které způsobilo jejich zdravotní znevýhodnění. Každý rok se seznamujeme s výjimečnými příběhy lidí konajících dobro a věřím, že letos tomu nebude jinak,“ uvádí Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Nominace na cenaolgyhavlove.cz.

Skoro idylicky zní, že předsudky téměř zmizely…

Konto Bariéry je nejdéle trvající veřejná sbírka v ČR. Nejnáročnější byly pro ni první porevoluční roky, protože o hendikepovaných se před rokem 1989 nemluvilo. Nyní když se podíváte na web Konta Bariéry, najdete tam desítku příběhů lidí, kteří potřebují nějakou pomůcku, rehabilitace nebo třeba auto. Jak můžete pomoci čtěte na kontobariery.cz.

Na vlastní kůži si zastupitelé vyzkoušeli, jak se žije lidem se zrakovým, tělesným či sluchovým hendikepem

Komise pro bezbariérovost je poradním orgánem Rady města Pardubic a je hlavním koordinátorem komplexní bezbariérovosti ve městě. Již 20 let zaměřuje svou činnost v Pardubicích na odstraňování architektonických, informačních, technických bariér a osvětu veřejnosti v oblasti života a potřeb hendikepovaných. Bezbariérovost se týká nejen trvale a dočasně hendikepovaných, ale i seniorů a rodin s kočárkem. Detaily ze „zážitkové cesty“ naleznete na portále pardubice.eu.

Chráněné dílny společnosti IvaB Plus se mají k světu

160 mužů a žen pracuje v šesti dílnách v rámci Plzeňského kraje. Podílejí se na třídění, skládání, polepování, balení či kompletaci výrobků. Společnost, poskytující profesionální služby odběratelům, klade zároveň důraz na vytváření příjemného a stabilního pracovního prostředí pro zaměstnance s omezenou pracovní schopností. Podrobnější informace najdete na ivaplus.cz#chranene-dilny.cz.

Pozvánka na Fantastické divadlo do Pardubic

Černá komedie o tom, co se může stát, když se protne svět mafie se světem hendikepovaných divadelníků má premiéru 25. února 2023 ve Východočeském divadle Pardubice. Současná izraelská komedie balancuje na hraně korektnosti, originálním způsobem boří stereotypy a mýty o „lidech se zvláštními potřebami“. Nechybí jí osvobozující humor, sebeironie a nadhled ani skvělé herecké příležitosti. Stojí psáno na stránkách vcd.cz.

Novinky sestavila: Pavlína Herynková