Aktuality 13/01/2023

Ze sociálního světa #183 | Finance jsou dnes neodmyslitelné téma, úspěšná sbírka pro Světlušku, co se povedlo v DobroDíle a jezdí sanitka, která plní přání?

Lednové novinky ze sociální sféry jsou tu pro vás. Národní rozvojová banka nabízí bezúroční úvěr S-podnik pro sociální podniky, 16 milionů činí výtěžek sbírky pro Světlušku, solidarita veřejnosti a benefičnímu setkání pomohlo podniku DobroDílo, Ministerstvo práce a sociálních věcí přineslo kompletní souhrn novinek platných od začátku roku 2023 a opravdu jezdí sanitka, která plní přání, nevěříte?

Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Národní rozvojová banka

Finance a program S-podnik

Zvýhodněné bezúročné úvěry pro sociální podniky v oblasti zpracovatelského průmyslu, stavebnictví, cestovního ruchu, maloobchodu a velkoobchodu, informačních, komunikačních a jiných činností, které jsou uvedeny ve Výzvě programu S-podnik. Příjem žádostí běží do 30. 6. 2023. Podrobněji na nrb.cz.

Neuvěřitelný 16 milionů činí výtěžek sbírky pro Světlušku

„Vánoční sbírka pro Světlušku v síti prodejen Kaufland je ukázkou toho, jakou sílu ve výsledku může mít pomoc poskládaná po 30 korunách. Díky zákazníkům i zaměstnancům Kauflandu se nám za poslední tři roky spolupráce podařilo dříve nemyslitelné. Zřídili jsme vlastní Půjčovnu kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené, podpořili jsme nevidomé a slabozraké i organizace o ně pečující v době covidu a v letošním roce také při neočekávaném navýšení cen pohonných hmot a energií, které ohrožovaly poskytovatele sociálních služeb na existenci,“ oceňuje spolupráci Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu. Více v tiskové zprávě.

„Proto vás s pokorou prosíme, nakupte u nás,“ napsali tehdy

Jen díky solidaritě veřejnosti a benefičnímu setkání se povedlo odvrátit možný konec tohoto projektu, jenž dává práci devíti lidem s mentálním hendikepem. Mýdlařům, kteří vyrábějí přírodní a glycerinová mýdla a doplňky k nim. „Přišli by o soběstačnost, sociální kontakty a celkově by se zhoršil jejich sociální status.,“ dodala ředitelka podniku DobroDílo. Přečtěte si detaily na portále berounsky.denik.cz.

Vešla v platnost řada novinek

Ministerstvo práce a sociálních věcí přineslo kompletní souhrn novinek platných od začátku roku 2023. A není toho zrovna málo. Týkají státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi nebo například důchodů. Dále také oblasti zaměstnanosti, úpravy příspěvku na bydlení, zvýšení minimální mzdy nebo zefektivnění lékařské posudkové služby. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě MPSV.

Sanitka, která plní přání, protože jedno přání může být poslední

Posláním je poskytnout imobilnímu pacientovi v terminálním stádiu nemoci možnost rozloučit se s lidmi nebo místem, které se pro něho stalo díky nemoci nedostupné; aby pacient nemusel zemřít, aniž by nebylo splněno jeho poslední přání. Více čtěte na webu sanitkaprani.cz.

Novinky sestavila: Pavlína Herynková