Aktuality 13/01/2023

Ze sociálního světa #183 | Finance jsou dnes neodmyslitelné téma, úspěšná sbírka pro Světlušku, co se povedlo v DobroDíle a jezdí sanitka, která plní přání?

Lednové novinky ze sociální sféry jsou tu pro vás. Národní rozvojová banka nabízí bezúroční úvěr S-podnik pro sociální podniky, 16 milionů činí výtěžek sbírky pro Světlušku, solidarita veřejnosti a benefičnímu setkání pomohlo podniku DobroDílo, Ministerstvo práce a sociálních věcí přineslo kompletní souhrn novinek platných od začátku roku 2023 a opravdu jezdí sanitka, která plní přání, nevěříte?

Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Národní rozvojová banka

Finance a program S-podnik

Zvýhodněné bezúročné úvěry pro sociální podniky v oblasti zpracovatelského průmyslu, stavebnictví, cestovního ruchu, maloobchodu a velkoobchodu, informačních, komunikačních a jiných činností, které jsou uvedeny ve Výzvě programu S-podnik. Příjem žádostí běží do 30. 6. 2023. Podrobněji na nrb.cz.

Neuvěřitelný 16 milionů činí výtěžek sbírky pro Světlušku

„Vánoční sbírka pro Světlušku v síti prodejen Kaufland je ukázkou toho, jakou sílu ve výsledku může mít pomoc poskládaná po 30 korunách. Díky zákazníkům i zaměstnancům Kauflandu se nám za poslední tři roky spolupráce podařilo dříve nemyslitelné. Zřídili jsme vlastní Půjčovnu kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené, podpořili jsme nevidomé a slabozraké i organizace o ně pečující v době covidu a v letošním roce také při neočekávaném navýšení cen pohonných hmot a energií, které ohrožovaly poskytovatele sociálních služeb na existenci,“ oceňuje spolupráci Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu. Více v tiskové zprávě.

„Proto vás s pokorou prosíme, nakupte u nás,“ napsali tehdy

Jen díky solidaritě veřejnosti a benefičnímu setkání se povedlo odvrátit možný konec tohoto projektu, jenž dává práci devíti lidem s mentálním hendikepem. Mýdlařům, kteří vyrábějí přírodní a glycerinová mýdla a doplňky k nim. „Přišli by o soběstačnost, sociální kontakty a celkově by se zhoršil jejich sociální status.,“ dodala ředitelka podniku DobroDílo. Přečtěte si detaily na portále berounsky.denik.cz.

Vešla v platnost řada novinek

Ministerstvo práce a sociálních věcí přineslo kompletní souhrn novinek platných od začátku roku 2023. A není toho zrovna málo. Týkají státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi nebo například důchodů. Dále také oblasti zaměstnanosti, úpravy příspěvku na bydlení, zvýšení minimální mzdy nebo zefektivnění lékařské posudkové služby. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě MPSV.

Sanitka, která plní přání, protože jedno přání může být poslední

Asociace Samaritánů České republiky představila speciální sanitní vůz, který pacienty nebude vozit do nemocnic, ale tam, kam si požádají. Posláním je poskytnout imobilnímu pacientovi v terminálním stádiu nemoci možnost rozloučit se s lidmi nebo místem, které se pro něho stalo díky nemoci nedostupné; aby pacient nemusel zemřít, aniž by nebylo splněno jeho poslední přání. Její posádka je zdarma vezme a postará se o ně na koncertech, sportovních utkáních, návštěvách u přátel nebo v zahraničí. Více čtěte na webu sanitkaprani.cz.

Novinky sestavila: Pavlína Herynková