Aktuality 22/08/2022

Ze sociálního světa #173 | O mladíkovi a řidičáku, regulaci teploty, podpoře na péči a levandulové farmě

Dnes vám přinášíme další várku novinek. Dočtete se o mladíkovi a jeho cestě za řidičským průkazem nebo o levandulové farmě.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa | foto: ČTK

1) Asociace nesouhlasí s regulací teploty v domovech pro seniory či postižené

Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) nesouhlasí s tím, aby se v případě nouze v domovech pro seniory či postižené regulovala teplota. Odmítá, aby omezení dopadala na ohrožené skupiny a poukazuje na zdravotní rizika u seniorů. Více na www.ceskyradio.cz.

2) Získat podporu při péči o postižené dítě může trvat i roky, říká Lenka Koenigsmark

Lidem, kteří pečují o postižené dítě nebo třeba nemocného partnera stát moc nepomůže, říká kandidátka do Senátu Lenka Koenigsmark. V první řadě potřebují peníze, ve druhé odlehčovací péči a ve třetí osvětu. Procesy pro přiznání podpor, ale třeba i vydání parkovací karty jsou podle ní tak složité, že mohou trvat měsíce a někdy i roky. Navíc nikdo nedá těmto lidem na jednom místě informace, na co mají nárok a co mohou získat. Více na www.e15.cz.

3) Šoféruje pomocí lokte a joysticku, hendikepovaný mladík získal řidičák

Róbert Balušík ze Slovenska se stal řidičem, i přes svůj zdravotní hendikep, který mu znemožňuje zdvihnout ruce nebo ohnout kolena. Se speciálně upraveným vozidlem dnes složil závěrečnou zkoušku v přeloučské autoškole, která jako jediná v Česku a na Slovensku nabízí kurzy pro hendikepované. Novopečený řidič používá moderní technologie. Auto řídí joystickem a hlasovými povely. Více na www.idnes.cz.

4) Do fialových polí utíkala v těžkých časech. Dnes ji živí levandulová farma v Jizerkách

V podhůří Jizerských hor se rozpínají táhlé lány levandule. Stovky motýlů obletují fialové květy a vzduch naplňuje omamná vůně. Adéla Heindorferová se zhluboka nadechne a na chvíli se v duchu přenese do Francie, kde poprvé objevila krásu fialových polí. Více se dočtete na www.forbes.cz.

Novinky sestavila: Vlasta Ellmrichová