Aktuality 01/08/2022

Ze sociálního světa #170 | O příspěvku na zaměstnávání postižených, novém sociálním zařízení a vychovatelce v domově

V dnešních aktualitách si povíme o příspěvku na zaměstnávání postižených, o novém sociálním zařízení pro seniory a osoby se zdravotním postižením, vychovatelce v domově pro mentálně postižené a nakonec o dostupnějších službách na úřadu pro osoby se sluchovým postižením.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Aha!

1) Příspěvek na zaměstnávání zdravotně postižených se zvýší o 600 Kč

Maximální výše příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce by se měla zvýšit na 14 200 Kč. Počítá s tím návrh nařízení z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. Více na podnikatel.cz.

2) Brno připravuje dvě nová sociální zařízení: domov pro seniory a pro zdravotně postižené

Brno nechá postavit nový dům pro seniory a taky domov pro osoby se zdravotním postižením. Rozhodli o tom brněnští radní, kteří schválili investice za dohromady 800 milionů korun. Dům pro seniory vznikne na místě toho současného v Nopově ulici v Židenicích, který čeká demolice. Více na brno.rozhlas.cz.

3) Marie (63) pracovala 28 let jako vychovatelka v domově pro mentálně postižené...

Lidé s mentálním postižením mají stejné potřeby, sny a touhy jako ostatní. Chtějí mít také bezpečný domov a přátele. Ne všichni však mohou žít se svými rodinami, a tak jsou v nejrůznějších zařízeních ve společnosti stejně handicapovaných. Starat se o ně není vůbec snadné a bez lásky by to snad ani pořádně nešlo. Své o tom ví Marie Kozáková (63), která po jejich boku strávila dlouhých 28 let, převážně v Domově pro osoby se zdravotním postižením Javorník v Chvalčově u Bystřice pod Hostýnem. Více na ahaonline.cz.

4) Trutnovský úřad je dostupnější pro osoby se sluchovým postižením

Vyřídit si osobní doklady, pronajmout si městský prostor, ověřit podpis, nahlédnout do katastru a další běžné agendy na městském úřadě – pro zdravé osoby snadná záležitost, ale pro neslyšící velmi obtížná. Tzv. Tichá linka má tento problém odstranit. Nově ji na doporučení pracovní skupiny Trutnov bez překážek zavedl městský úřad. Více na trutnovinky.cz.

Novinky sestavila: Vlasta Ellmrichová