Aktuality 03/06/2019

Ze sociálního světa #17

Vítejte u dalšího dílu naší pravidelné rubriky, v které vám nabízíme to nejzajímavější ze sociálního světa za uplynulý týden. Tentokrát se dozvíte zprávy o tréninkové zahradě v centru Hradce Králové, muzikantovi, který řídí sociální službu, zjistíte výherce ceny Olgy Havlové a mnoho dalšího.

ze světa sociálního podnikání
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Tréninková zahrada v centru Hradce pomáhá lidem zahradní terapií

Tréninková zahrada Centra pracovní rehabilitace (CPR) v královéhradeckých Malšovicích začala sloužit jako terapeutický prostor. Zahradní terapie je ozdravná metoda, která využívá pobytu v přírodě v kombinaci s manuální prací k psychické i fyzické rehabilitaci. Terapie je určena hendikepovaným lidem, kteří ještě nejsou schopni nebo připraveni na pracovní uplatnění v chráněné dílně. Více informací naleznete na oficiálních stránkách CPR.

2) Muzikant ředitelem centra sociálních služeb

Muzikant Matěj Lipský se před sedmi lety stal ředitelem Centra sociálních služeb v Tloskově na Benešovsku. Pro tamní klienty mimo jiné provozuje hudební klub, založil rádio a šedesát let centra oslavil Tloskov Festem. Rozhovor nejen o festivalu si můžete přečíst na webu Novinky.cz.

3) Postižení cyklisté museli zrušit závod ručních kol

Šestnáct let se každý rok v červnu sjížděli do Loun hendikepovaní sportovci na jeden ze závodů seriálu European Handbike Circuit. Sedmnáctý ročník se však tento rok neuskuteční. Organizátoři si na závod netroufají kvůli rozbité silnici. Hrozily by pády ve vysokých rychlostech a zranění sportovců. Jaké jsou další možnosti a co na to říkají samotní závodníci? Dočtete se na portálu iDnes.cz.

4) Cenu Olgy Havlové získala Tereza Nagyová

Letošní Cenu Olgy Havlové získala Tereza Nagyová za svou osvětovou činnost o životě se stomií, o níž píše i svůj blog Nejsem tabu. Videorozhovor s bezprostředními pocity můžete nalézt na webu Aktuálně.cz.

5) Sociální podniky a jejich ekosystémy v Evropě

Na portálu Českého sociálního podnikání nově naleznete přehled o ekosystému sociálního podnikání v České republice na základě dostupných informací z prosince 2018. Zpráva aktualizuje předchozí verzi, kterou předložila ICF Consulting Services Evropské komisi v roce 2014.

6) Bez nohou, jen s pákou. Zkusili řídit auto pro hendikepované

Redaktoři automobilové sekce portálu iDnes.cz se rozhodli vyzkoušet, jaké to je, řídit auto pro hendikepované. Tento vůz je upravený pro invalidy, kteří by kvůli hendikepu nohama normálně řídit nemohli. Jak jejich test dopadl, zjistíte na webu iDnes.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt