Aktuality 30/05/2022

Ze sociálního světa #161 | O galavečeru, módě propojené s udržitelností a ceně Olgy Havlové

Po dlouhé přestávce proběhlo předávání cen dobrovolníkům, Krajské asistenční centrum Liberec by mělo přijmout zdravotně a mentálně hendikepované a Jitka Nováčková přiblíží fungování módy a udržitelnosti. Dita Horochovská převzala cenu Olgy Havlové a Verunka potřebuje pomoc s rehabilitací. To všechno najdete v dnešních aktualitách ze sociálního světa.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Liberecký kraj / LIBERECKÁ DRBNA

1) Galavečer oceňování dobrovolníků byl plný dobrých skutků

Kongresový sál v Paláci Atrium přivítal po dlouhé přestávce celou řadu dobrovolníků. Ceny převzali jednotlivci, neziskové organizace a společensky odpovědné firmy. Sešlo se celkem 75 nominací a udělené byly i speciální ceny. Kdo všechno odešel jako vítěz, za jaké činy se dozvíte na stránkách PARDUBICE ŽIVĚ.

2) Krajské asistenční centrum Liberec by mělo přijmout zdravotně a mentálně hendikepované

Obecně počet příchozích v tomto centru klesá, nicméně nedávno přišla skupina osob, kteří již byli zaregistrovaní někde jinde. Jednalo se o uprchlíky z Ukrajiny, jenž neměli nárok na další pomoc v podobě dávek. Kraj by ale pro změnu měl podpořit osoby s postižením, rovněž z Ukrajiny. Podrobnosti naleznete na stránce LIBERECKÁ DRBNA.

3) Jak propojit módu s udržitelností, poví Jitka Nováčková

V podcastu „Jsem v obraze“ si moderátorky povídají s Jitkou Nováčkovou. O čem? Tématem je móda, udržitelnost, ale také akce Run for the Oceans. Za každých 10 minut pohybu posbírá Adidas, ve spolupráci s Parley, plasty. Kolik kilogramů by to mělo být a mnohem víc si můžete poslechnout na webu youradio talk.

4) Cena Olgy Havlové již má svoji majitelku. Převzala ji Dita Horochovská

Dita Horochovská i se svým hendikepem pomáhá dalším s podobnými problémy. V osamostatnění jí totiž pomáhá, kromě asistentů, hlas. Díky němu ovládá svůj počítač. Dle Výboru Nadace Olgy Havlové, který jí předal cenu, je první, kdo využívá technologie ovládání hlasem. Podílela se na vývoji a spoluzaložila spolek Silou hlasu. Reportáž najdete na webu České televize.

5) Sbírka pro Verunku pomůže s rehabilitací

Zdravotní pojišťovny mnohdy neuhradí plnou částku nutnou k rehabilitacím. Se stejným problémem se potýká i rodina 11 leté Verunky z Liberce. Ta má několik druhů zdravotních problémů. Od křečí, epilepsie, obrny polykacích svalů, přes ADHD, po reflux jícnu a mnohého dalšího. S financováním rehabilitací lidé mohou pomoc skrz sbírku na Donio.cz. Zmínku o Verunce přinesl LIBERECKÝ DENÍK.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá