Aktuality 23/05/2022

Ze sociálního světa #160 | O podpoře sociálních podniků, lidech s mentálním postižením a azylových domech

V dnešních aktualitách ze sociálního světa se dočteme o rozdělených penězích pro sociální podniky, poslechneme si reportáž o ústavu Portus Praha a oslavě Světového dne fair trade. V neposlední řadě zjistíme, co všechno je nutné podniknout v rámci azylových domů, a přiblížíme si komunikaci lidí s mentálním postižením

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Jolana Nováková, Český rozhlas

1) Rozdělené peníze pro sociální podniky

Radnice města Pardubice rozdělila mezi obecně prospěšnou organizaci CEDR Pardubice, sociální podnik Léthó a organizaci Péče o duševní zdraví celkem 186 200 korun. Chce tak podpořit míru poskytované péče, inovace a hendikepované klienty. Zprávu přinesl web Pardubice živě.

2) Reportáž o Portus Praha starající se o lidi s mentálním postižením

Český rozhlas Region připravil reportáž z Portus Praha, z. ú., který pomáhá pracovat, bydlet a rozvíjet se lidem s mentálním postižením. Organizace je známá pro svou sbírku Akce Cihla, provozováním sociálního podniku Dobroty s příběhem v Davli u Prahy nebo chráněného bydlení a sociálně terapeutické dílny v obci Slapy. Právě touto dílnou vás reportáž provede.

3) Fair trade oslavilo 5 600 účastníků Férové snídaně

Dne 14. května se uskuteční Světový den fair trade a zároveň s tím i snídaňový komunitní piknik. Lidé si pochutnávali na fairtradových nebo lokálních potravinách. Podpořili tak spravedlivý obchod v ČR. Akce čítala 5 600 účastníků na 140 místech v naší zemi. Více si o akci můžete přečíst na Enviwebu.

4) Neustálá absence azylových domů

Zdena Prokopová, spoluzakladatelka organizace Rosa, která poskytuje pomoc obětem domácího násilí, poskytla rozhovor deníku Právo. Týká se nedostatku azylových domů a potřebných kroků, které by bylo potřeba v této oblasti učinit. V České republice jsou tři azylové domy, dva v Praze a jeden v Brně. Více na stránkách Novinky.cz.

5) Místo, kde mentální postižení není přítěží

V článku iDnes Premium se dozvíme, že v Česku je přes 300 000 lidí s mentálním postižením. Často mají sníženou schopnost řeči nebo ji vůbec neovládají. Aby nebyli tito lidé mimo společnost, je zde pro ně alternativní komunikace. K tématu se vyjadřuje i Barbora Kohoutová z Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická v Praze.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá