Aktuality 27/05/2019

Ze sociálního světa #16

Konec května přinesl do sociálních vod další příběhy psané životem. Jak se vypořádat s opravou invalidního vozíku? Odpovědí budiž jedna z našich novinek. Nebo se inspirujte v dalším článku o speciálním robotu pro invalidní ženu. I to bude málo? Pak si nechte poradit v novém coworkingovém centru. K tomu všemu může sloužit také nový sociální automobil. To je menší výčet nových aktualit, které naleznete v následujících řádcích.

ze světa sociálního podnikání
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Oprava invalidního vozíku dostala Lenku téměř na dno

Finanční příspěvek od SNF, jako rychlá injekce, jež dokáže odvrátit úplný sociální propad lidí až na samotné likvidační dno. Své o tom ví paní Lenka, paraplegička z Jihomoravského kraje, když řešila závadu na svém elektrickém invalidním vozíku. Více informací o podobných příbězích naleznete na portálu Revue pro sociální politiku a výzkum.

2) Lidé s handicapem našli nové zázemí na Bohumínsku

Od začátku května funguje v Bohumíně nové sociální centrum pro lidi s hendikepem. Ve zrekonstruované bývalé budově školy, ​se scházejí lidé mentálně postižení nebo s kombinovanými vadami. Klienti centra docházejí do denního stacionáře či se scházejí v sociálně-terapeutických dílnách, přičemž budova poskytuje prostory pro obě tyto možnosti. Více informací v Deníku.

3) Sestrojil své invalidní ženě robota, který jí pomáhá se pohybovat

Bulharský vynálezce vyrobil robota pro svoji invalidní manželku. OmniBot je robotické mobilní zařízení, které je určené pro lidi s dysfunkcí dolních končetin. Bylo vytvořeno bulharským vědeckým týmem vedeným Lubomirem Vassilejem, jehož žena po nehodě ztratila možnost ovládat své nohy. Rozhovor s ním naleznete na webu Seznam Zpráv.

4) Humpolec se pyšní novým coworkem

V humpoleckém coworkingovém centru COWORK:S, které odstartovalo svůj provoz minulý týden, našly zaměstnání již čtyři ženy, které dosud byly vzhledem ke svému zdravotnímu hendikepu dlouhodobě v evidenci úřadu práce. Pro jaké další cílové skupiny je toto centrum určeno, zjistíte v reportáži Pelhřimovského Deníku.

5) Vrbno pod Pradědem má svůj první sociální automobil

Obecně prospěšná společnost Help-in, která zajišťuje sociálně-zdravotní služby v okrese Bruntál, dostala pro své potřeby nový vůz značky Dacia Dokker, což je v poslední době nejoblíbenější automobil pro podobné účely. Komu za tento dar vděčí a komu bude sloužit, se dočtete v Bruntálském Deníku.

6) Chlapec s mozkovou obrnou trénoval s Českou hokejovou reprezentací

Míša Terezka se narodil předčasně. Lékaři mu diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu. Sedí na vozíku. Miluje hokej. Nyní měl možnost zatrénovat si na ledě s Českou hokejovou reprezentací. Na velmi emotivní video se můžete podívat na stránkách projektu Cesta za snem.

Novinky sestavil: Martin Alt