Aktuality 25/04/2022

Ze sociálního světa #156 | O vytížených neziskovkách, novém Středisku osobní hygieny a více o službách sociálního podniku Transkript

Dnes budou aktuality ze sociálního světa o vytíženosti neziskových organizací, novém Středisku osobní hygieny v Lázních Bělohrad, a také o tom, jak sociální podnik Transkript rozšiřuje své služby. V Číně restaurace podporuje lidi s mentálním hendikepem a anketa odhalila, že Češi podporují udržitelnost, ale jen malé procento z nich učiní aktivní kroky.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Deník / Veronika Cézová

1) Minimální mzda pro zaměstnance v sociálních službách

PRAŽSKÝ DENÍK přináší reportáž o bouřících se neziskovkách. Prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, Šárka Prokopiusová promluvila o špatné situaci, ve které se nachází. Podle jejích slov pracují od pondělí do neděle za minimální mzdu. Co přesně Prokupisová řekla, se dočtete na zmíněném webu.

2) Nové Středisko osobní hygieny v Lázních Bělohrad

Od začátku května by v Lázních Bělohrad, konkrétně v Domě s pečovatelskou službou, by mohlo začít fungovat Středisko osobní hygieny, které by mohlo pomoc seniorům a lidem se zdravotním postižením. Během celého pobytu bude přítomna pro klienty pečovatelka. Více se dočtete na serveru HRADECKÁ DRBNA.

3) Transkript on-line rozšiřuje služby

Na stránkách Olomouckého kraje informují o tom, že sociální podnik Transkript, který například pomáhá sluchově postiženým uskutečnit hovor, rozšiřuje své služby. Jedná se o překlad z ukrajinštiny do češtiny a naopak zdarma. To by mělo ušetřit práci Krajskému úřadu. „Jedná se v podstatě o telefonní konferenci tří stran, a to člověka bez znalosti českého jazyka, překladatele a volané strany, kterou může být třeba zdravotní pojišťovna,“ uvedl provozní ředitel Transkript.

4) Restaurace v Číně podporuje lidi s mentálním hendikepem

China Radio International v reportáži zmiňuje restauraci, která poskytuje lidem s mentálním postižením možnosti k procvičování dovedností a integraci do společnosti. To dle paní majitelky oceňují rodiče, kteří si tak mohou alespoň na chvíli odpočinout. Majitelka restaurace předtím již osobám s mentálním postižením pomáhala.

5) Udržitelnost ano, ale zčásti

Hospodářská komora provedla anketu a zjistilo se, že Češi podporují udržitelnost, ale když má přijít na aktivní kroky, podnikne je jen málo lidí. Jen 20 % dotazovaných by si zateplilo domov, aby snížili spotřebu energie. Podobně jen 16 % respondentů by nakoupilo potraviny s certifikátem udržitelného hospodářství. Potraviny bez obalu by pak kupovalo pouze 21 %. Zprávu přinesl portál iDNES.cz.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá