Aktuality 19/04/2022

Ze sociálního světa #155 | O změně umělého jezera, sbírce pro zvířata a ohrožení amazonského pralesa

Dnešní aktuality ze sociálního světa jsou o změně legislativy v oblasti domácího násilí, změně umělého jezera v ekologický projekt, sbírce pro zvířata z Ukrajiny. O tom jak psychedelika pomáhají v léčbě depresí a vysokém ohrožení amazonského pralesa.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: A8000 / Radio Wave

1) Nutná změna legislativy v oblasti domácího násilí

Na možných a nutných změnách v legislativě se shodli zástupci Úřadu vlády ČR, Senátu ČR a neziskových organizací. Do toho spadá definice domácího násilí, otázky sociální pomoci obětem nebo jejich ochrana při soudních řízeních. Podrobnosti se můžete dočíst na webu Novinky.cz.

2) Největší umělé jezero se změní v ekologický projekt

Největší umělé jezero v České republice, konkrétně v oblasti Medard – Libík na Sokolovsku. Vítězný architektonický atelier A8000, který se zaměřuje na tvorbu územních plánů a rozvojových strategií měst a obcí, připravil plán šesti pilířů rozvoje lokality, jak uvedli na stránkách Radia Wave.

3) Sbírka pro zvířata z Ukrajiny

V Pardubicích se uskutečnila sbírka pro zvířata postižená důsledky situace na Ukrajině. Celou akci zorganizovala Nezisková organizace Pomoc zvířatům UA. Lidé mohli nosit léky, pelíšky, vodítka a další potřebné věci. „Díky kontaktům v místě, je pomoc distribuována přímo tam, kde je nejvíce potřeba,“ uvedla organizátorka Pavla Slezáková pro PARDUBICKÝ DENÍK.

4) Psychedelika podporují léčbu depresí

V rozhovoru pro iDNES s psychiatrem z Národního ústavu duševního zdraví Tomášem Páleníčkem se dočteme o pozitivním dopadu psychedelik na lidskou psychiku. „Na gymplu mě zajímala chemie, organické molekuly a alkaloidy, protože se jedná o látky otevírající brány poznání a mění naše prožívání a chápání, což pro mě byla zajímavá otázka, kterou jsem se chtěl zabývat. O medicíně jsem v té době ještě ani nepřemýšlel,“ říká psychiatr v úvodu.

5) Rozhovor s přírodovědcem o potencionální ztrátě amazonského pralesa

Kácení amazonského pralesa se zrychlilo. Podle Národního ústavu pro výzkum vesmíru bylo vykáceno více než 600 kilometrů amazonského deštného pralesa. Na tomto stavu se podílí z největší části zemědělství. Deštné pralesy představují zásobárnu světové biodiverzity, protože pod hustými korunami stromů najdeme přírodně nejrozmanitější ekosystémy na světě. Celý rozhovor si můžete poslechnout na webu Českého rozhlasu Plus.

Novinky sestavil: Martin Alt