Aktuality 04/04/2022

Ze sociálního světa #153 | O homesharingu, podpoře pacientů s RS a podniku, který má GULE

V dnešních aktualitách ze sociálního světa se dočteme o homesharingu pro rodiny dětí s postižením, podpoře lidí s roztroušenou sklerózou a podniku, který se nebojí ukázat, že lidé s hendikepem dokáží odvádět kvalitní práci. Podíváme se do mořských hlubin, k čemu chobotnice využívají odpadky a dozvíme, že nebudou podpořeny plynové kotle pro méně majetné domácnosti.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Dominika Cardová

1) Homesharing pro rodiny dětí s postižením

Nezisková organizace Orion z Královéhradeckého kraje nabízí možnost hlídání hendikepovaných dětí i jiným rodinám. Rodiče těchto dětí totiž ve většině případů nemají čas sami na sebe. „Je to pomoc rodinám prostřednictvím hostitelské péče, kdy si hostitel bere dítě s postižením k sobě domů a stará se o něj jako o člena vlastní rodiny,“ vysvětluje koordinátorka Orionu Marie Vrzáková. Podrobněji o této službě v reportáži Českého rozhlasu.

2) Lidé podpořili pacienty s roztroušenou sklerózou

V Českých Budějovicích se uskutečnil 11. ročník Maratonu s roztroušenou sklerózou MaRS. Účastníci si mohli vybrat například lekce sebeobrany nebo jógu. Celou akci zorganizoval Nadační fond IMPULS společně s organizací ROSKA. Výtěžek z dobrovolného vstupného a darů půjde na rehabilitaci pacientů s RS. Článek přinesl PÍSECKÝ DENÍK.

3) GULE podporuje zaměstnávání hendikepovaných

Sociální podnik GULE (Gastronomie Umožňující Lidem Existovat) aktuálně zaměstnává šest osob ve 3. stupni invalidity. Jejich Food Truck nabízí pestrou škálu gastronomických zážitků v oblasti sladkých pokrmů, jako jsou koblížky, sušenky s příchutí štrúdlu, nebo v současné chvíli například beránek. Zároveň se snaží bourat stereotypy o hendikepu skrz osvětovou kampaň a ukázat veřejnosti, že lidé s hendikepem mají GULE pracovat stejně kvalitně jako kdokoliv jiný. Více se můžete dočíst na webu Metro.

4) Chobotnice využívají lidské odpadky

Zjistilo se, že chobotnice dokáží využít odpadky, které se v moři vyskytují v hojném počtu. Na jednu stranu je to pozitivní, jelikož si z nich vytváří příbytky, díky čemuž se přizpůsobily a nevyhynuly. Na druhou stranu to může znamenat, že to chobotnice dělají proto, že se tenčí zásoba mušlí. Zprávu přinesl portál iDNES.cz.

5) Hnutí DUHA nepodpoří kotle na plyn pro chudší domácnosti

Z ekologických důvodů byl zamítnutý přestup na plynové kotle. Hnutí DUHA to uvedlo v tiskové zprávě. Ondřej Pašek uvedl, že „Česko potřebuje ambiciózní program pro nízkopříjmové domácnosti, který jim pomůže rychle zateplit domovy, instalovat obnovitelné zdroje energie, a efektivně tak čelit energetické krizi.“ Podrobnosti se můžete dozvědět na webu České noviny.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá