Aktuality 28/03/2022

Ze sociálního světa #152 | O Akademii sociálního podnikání, duševním zdraví a jarmarku pro uprchlíky

V dnešních aktualitách se podíváme na Akademii sociálního podnikání, multidisciplinární péči, Člověka v tísni v Gruzii nebo na jarmark pro uprchlíky.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: FES UPCE

1) Akademie sociálního podnikání jede i za podpory FES

V letošním roce byla pro zájemce uspořádána akce Akademie pro sociální podnikání, která je výsledkem spolupráce Pardubického kraje, pardubické Regionální kanceláře agentury CzechInvest a Pardubického podnikatelského inkubátoru (P-PINK). Tito tři partneři se rozhodli podpořit posílení kompetencí managementu organizací zabývajících se některou z forem sociálního podnikání v našem kraji. Zprávu přináší portál Univerzity Pardubice.

2) Pražané budou mít i nadále zajištěnu multidisciplinární péči o duševní zdraví dětí

Radní hlavního města Prahy finančně podpořili multidisciplinární tým pro děti a mladé lidi s potížemi v oblasti duševního zdraví. Pražané tak nepřijdou o první zdravotně-sociální službu tohoto druhu v Praze. Více se dozvíte na webu Praha.eu.

3) Nejdůležitější je lidský přístup. Ten se naučit nedá

V roce 1961 byl v Hajnici otevřen Ústav pro mentálně postiženou mládež. Od té doby se změnilo mnohé. Způsob poskytovaných služeb, rovnost klientů i pojetí práce s nimi. Současná organizace Barevné domky poskytuje čtyři druhy sociálních služeb pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením. Příběh lidí z organizace si můžete přečíst v KRKONOŠSKÉM DENÍKU.

4) Člověk v tísni pomáhá v Gruzii

V gruzínské obci Tskaltubo probíhá projekt realizovaný společností Člověk v tísni, jehož cílem je přispět ke snížení chudoby prostřednictvím integrovaného, udržitelného a participativního rozvoje venkova zavedením evropského přístupu LEADER. V rámci tohoto projektu podpořeného Evropskou unií a Českou rozvojovou agenturou se místní farmář Shalva Kepuladze rozhodl namísto tradičních plodin pro pěstování rukoly. Dnes zaměstnává přes desítku sousedů ze sociálně slabších rodin a rukolu dodává do luxusních restaurací v Tbilisi. Přečtěte si více na portálu Ekolist.

5) Vestibul kulturního domu v Kaplici se změnil v jarmark oblečení pro uprchlíky

Na velkou burzu šatstva a oblečení se na pár dní proměnil vestibul kulturního domu v Kaplici. Je tam vystavena sbírka věcí, které darovali obyvatelé Kaplice jako pomoc pro ukrajinské uprchlíky. Na galerii se můžete podívat v ČESKOKRUMLOVSKÉM DENÍKU.

Novinky sestavil: Martin Alt