Aktuality 21/03/2022

Ze sociálního světa #151 | O komunitním bydlení, voňavém sociálním podnikání a udržitelném podnikání

V Troji vznikne komunitní bydlení pro lidi s autismem, na Vysočinu přichází program rozvoje udržitelného podnikání Rizóma, sociální podnikání, které voní po mýdle, velké plány Levandulovny a spousty dalšího v dnešních aktualitách.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Deník/Jiří Louda

1) V Troji vznikne komunitní bydlení pro lidi s autismem

Lidé s autismem i jinak znevýhodnění budou moci využívat nové komunitní bydlení v domě v Praze, jehož rekonstrukce právě začala. Měla by trvat přibližně půl roku a přijde na necelých 27 milionů korun. Informaci přináší PRAŽSKÁ DRBNA.

2) Na Vysočinu přichází program rozvoje udržitelného podnikání Rizóma

Rizóma je vzdělávací a akcelerační program pro mladé lidi a neziskové organizace na Vysočině. Ústředním cílem je podpořit účastníky v klimatické a udržitelné podnikavosti, resp. v objevování, vytváření a využívání podnikatelských příležitostí, které přispívají k udržitelnosti a ochraně klimatu vytvářením společenských a environmentálních zisků pro Vysočinu. Chcete se dozvědět více? Navštivte portál Vysočina News.

3) Sociální podnikání, které voní po mýdle

Markéta Vinkelhoferová, členka správní rady Tematické sítě pro sociální ekonomiku TESSEA, spolu s Magdou Špeldovou z Mýdlárny Koukol, vysvětlují v podcastu na YouRadio, na jakých principech fungují sociální podniky, proč jsou udržitelné nejen právě na té sociální rovině, tedy díky zaměstnávání například znevýhodněných lidí.

4) Blíží se konec života v ústavních zařízeních

Hendikepovaní, kteří již nejsou sociálně izolovaní a nežijí v ústavních zařízeních, ale jsou součástí komunity a bydlí v běžných domácnostech – takový je jeden z vytyčených cílů sociální politiky Pardubického kraje. A zřejmě se daří ho plnit. Od roku 2010 kraj totiž vystavěl komunitní domácnosti pro více než pět stovek klientů. Zprávu přinesl ORLICKÝ DENÍK.

5) Voňavé pivo, čatní, svatby. Levandulovna v podhůří Jizerek má velké plány

Projekt Levandulovny začal vznikat v roce 2018. Jedná se o environmentální, sociální podnik. Snaží se zaměstnat znevýhodněné lidi na trhu práce, kteří pocházejí z Frýdlantského výběžku. O jejich příběhu si můžete přečíst v LIBERECKÉM DENÍKU.

Novinky sestavil: Martin Alt