Aktuality 20/05/2019

Ze sociálního světa #15

Týden utekl jako voda a my vám můžeme v naší pravidelné pondělní relaci přinést další přehled zajímavých aktualit, které se za poslední týden odehrály. Dnes jsme vybrali zprávy o spuštění eNeschopenky, sbírce potravin, hudebním festivalu Centra sociálních služeb Tloskov a ještě mnohem více. Vítejte u patnáctého dílu rubriky Ze sociálního světa.

ze světa sociálního podnikání
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Bezbariérový přístup do památek v Ústeckém kraji

Ústecký kraj se ve spolupráci s odborníky rozhodl uspořádat seminář věnovaný zpřístupňování historických objektů seniorům a zdravotně postiženým. Setkání proběhne ve čtvrtek 23. května v sídle krajského úřadu. Pokud chcete být součástí tohoto dne, pak si přečtěte podrobnější informace na webu ProPamátky.

2) Spuštění eNeschopenky poslanci schválili

Poslanci na svém jednání v pátek 10. května 2019 schválili ve 3. čtení pozměňovací návrh sněmovního tisku 204 poslance Romana Sklenáka. Ten obsahuje úpravy e-Neschopenky dle dodatečných požadavků lékařů a zaměstnavatelů. Systém spustí ČSSZ od 1. 1. 2020 v kompletní a plně funkční podobě, namísto původně plánovaného spuštění ve dvou etapách. Pro více informací si přečtěte tiskovou zprávu.

3) Proběhla sbírka potravin

Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie. Jak celý den probíhal a jak můžete v budoucnu pomoci i vy, se dočtete na oficiálních stránkách. Jak sbírka potravin probíhá v praxi, můžete zjistit v našem starším rozhovoru.

4) I s hendikepem nasedne na motorku a vyrazí na mezinárodní šampionát

I těžkým hendikepem, necelý rok po úrazu a následné částečné amputaci nohy, Martin Horký začal v roce 2015 s okruhovým ježděním na motorce a pravidelně se zúčastňoval hobby závodů. V loňském roce nastoupil do prvního ročníku mezinárodního šampionátu pro hendikepované závodníky, který se jede při vybraných závodech MotoGP a WSBK. Celý rozhovor čtěte na portálu Motorkáři.

5) Centrum sociálních služeb Tloskov oslaví 60 let vlastním hudebním festivalem

Ivan Hlas & Norbi Kovács, Aneta Langerová, Pipes and Pints, Horkýže Slíže, Tata Bojs, Keks nebo skupina Kašpárek v rohlíku, vystoupí na hudebním festivalu Centra sociálních služeb Tloskov 1. června 2019. Toto centrum tak oslaví 60 let od svého vzniku, při čemž poskytuje lidem s mentálním a kombinovaným postižením sociální služby. Přesný program a více informací hledejte na portálu Žiju s handicapem.

6) Herci zkoušeli novou hru mezi klienty chráněného bydlení

Herci z Divadla Radka Brzobohatého a klienti chráněného bydlení Portus Praha se potkali na akci ojedinělého typu, na Slapech, kde došlo na první čtenou zkoušku nově připravované hry Přelet nad Kukaččím hnízdem. Jaké herce jsme mohli potkat a jak se mohli zapojit klienti chráněného bydlení? Čtěte v reportáži Příbramského Deníku.

Novinky sestavil: Martin Alt