Aktuality 07/03/2022

Ze sociálního světa #149 | O cestách s hendikepem, nabízené psychiatrické pomoci a podpořeném projektu v Poličce

Dnes si v aktualitách ze sociálního světa přečteme o chystaném environmentálním kongresu, nabízené pomoci od Národního ústavu duševního zdraví lidem z Ukrajiny a poslechneme si rozhovor s Oldřichem Šlégrem, který i se svým hendikepem cestuje. Nadace ČEZ rovněž podpořila projekt s názvem Hipoterapie v Poličce a v Praze chystají monitorování klimatu, aby se zabránilo vlnám vedra a sucha.

Aktuálně ze sociálního světa
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Petr Voldán, Český rozhlas

1) Nové způsoby ochrany přírody na světovém kongresu

Dne 15. března se uskuteční 11. World Congress of Environmental Education, který přiblíží nové technologie a patenty, které využívají ve Švýcarsku ke zpomalení klimatických změn. Řeč je například o výrobě energie z chytrých fasád, nebo systému výstavby domů na bázi recyklovaných PET lahví. Na koho, a na co všechno se můžete těšit, se dočtete na stránkách inODPADY.CZ.

2) Národní ústav duševního zdraví nabízí pomoc

Jan Červenka, mluvčí NUDZ, informoval veřejnost o nabízené psychoterapeutické a psychiatrické pomoci pro lidi z Ukrajiny i jejich rodinám v České republice. Rovněž se nabízí možnost stáže ukrajinským výzkumným pracovníkům a pomoc s jejich ubytováním v České republice. Více informací naleznete na webu NÁŠ REGION.

3) Přes hory, přes moře s hendikepem

Cestovatel, dobrodruh a fotograf, Oldřich Šlégr je několik let kvůli nehodě na vozíku. Přesto je vystudovaným typografem, který si užívá života naplno. Navštívil například místa v Asii, Jižní Americe, Kamčatce nebo Grónsku. Jaké to je na pískovcových Adršpašských skalách, nebo s čím se dá dostat na stránky časopisu National Geographic, si můžete poslechnout v rozhovoru pro Český rozhlas Hradec Králové.

4) Nadace ČEZ podpořila hipoterapii pro klienty v Poličce

Oblastní charitu v Poličce, která pomáhá klientům s mentálním postižením, podpořila Nadace ČEZ částkou 25 tisíc korun. Konkrétně se jedná o projekt „Hipoterapie – náš svět z koňského hřbetu". Hipoterapie pozitivně stimuluje a podporuje psychický a fyzický stav klienta. Podrobněji v tiskové zprávě Nadace ČEZ.

5) Lépe zvládnutelné vlny horka a sucha v Praze

V Praze se začnou monitorovat mikroklimatické parametry. Díky tomu tam budou dostupné podklady pro zmírnění extrémních vln horka a sucha. Bylo vybráno 16 vhodných lokalit pro pilotní měření tak, aby byla zastoupena různá prostředí, která se uvnitř města vyskytují. Podrobnosti k přečtení na portálu NAŠE VODA.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá